• Země

  je základním živlem naší přírody, stejně jako ostatní živly
 • Vzduch

  nenahraditelný živel, stejně nenahraditelný jako zbývající živly
 • Voda

  velmi důležitý živel, stejně jako živly ostatní
 • Oheň

  jeden ze základních živlů přírody
 • Člověk

  ten kdo s živly pracuje
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
image

Festovní otázky, odpovědi

Podělím se o otázky, odpovědi, které mi chodí e-mailem. Jsem přesvědčený, že není dobré si je schovávat jen pro sebe... Pokračovat...
image

Festovní obchod

Pouze na objednávku, ručně vyrobeno z čistých přírodních materiálů Pokračovat...
image

Pologumáky

Obuv pro lovce, turisty, cestovatele. Pokračovat...
image

Oprava kožené obuvi

Renovace, ošetření, oprava kožené obuvi. Pokračovat...
image

Festovní bazar

Festovní věci nové i použité, jedno mají společné. Může tady kupovat a prodávat kdokoli, kdo ctí pravidla. Pokračovat...
 • 1
 • Co znamená Festovní?

  Co znamená Festovní?

  U nás v kraji, když se řekne „je to Festovní“, tak je tím myšleno, že je to uděláno pořádně, kvalitně, pečlivě, pevně. Uděláno tak, že to vydrží 100 a více let, je na to spolehnutí.

  Festovní = kvalitní.

 • Proč Festovní věci?

  Proč Festovní věci?

  Miluji život a rád používám kvalitní, krásné věci s duší. Mají můj život obohacovat a dělat jej příjemným. To samé platí i o lidech a o všem co v životě potkám.

  Festovní věci = věci, které život pomáhají dělat krásným.

 • Cesta Festovních věcí?

  Cesta Festovních věcí?

  Ukázat a sdílet, že pořád existují věci krásné, užitečné, kvalitní. Že i v dnešní době existují lidé – umělci, kteří dokážou pečlivě vyrobit věci s duší, smyslem, krásou a jedinečností. Věci, které jsou svou kvalitou určeny k dlouhodobému užití a ne jednorázovému použití. Věci, které náš život obohatí.

  Cíl = krásná cesta.

  A zde je můžete najít...

 • 1
 • 2
 • 3

Kdo jsem...

Jmenuji se Tomáš Kabara. Narozen v Ostravě. Ročník 1973. Vzdělání mám lesácké (SOUL Bílá) a pedagogka - andragogika (OU v Ostravě). Ženatý, dvě děti.

Do přírody mě to táhlo a táhne pořád. Během základní školy jsem každý den trávil s kamarády buď venku v lese, nebo na staveništích. O víkendech jsem se toulal s turistickým oddílem, učil se od starších, zkušených a četl knihy o dobrodružstvích, odvaze a čestnosti. Jsem obyčejný člověk, který se rád toulá sám. Miluji ten klid, pohodu, volný prostor, svobodu a objevování nových věci na žití v přírodě.

Poslední roky mám slabost na osobní vybavení a to hlavně boty a oblečení z tradičních materiálu (kůže, bavlna, vlna, dřevo…). Zpracovány starými, prověřenými způsoby, které se nejen rád učím, ale pokouším se je vylepšovat. Při svém chození krajem se snažím používat dovednosti, znalosti a věci tradiční, robustní, blbuvzdorné a maximálně funkční. Nehledejte u mě Hi-tech technologie jako membrány, kevlar, baterku, GPS, solární panely apod.

image
image

Vybrané články

 • image Být či nebýt, toť otázka? Šité, nebo lepené, toť otázka? S tímto se setkávám už celé roky a opravdu jsem měl dilema, co je lepší. Naštěstí mi za posledních 10 let v konečném rozhodnutí, významně pomohli samotní výrobci bot. Pokračovat...

  Lepené nebo šité podrážky?

 • image Pro celokožené pohorky z kvalitního neseříznutého hovězího kruponu je nejlepší ošetřovat jen kondicionérem, nebo kondicionérem s impregnací bez vosku a pryskyřice. Pokračovat...

  Péče o kožené boty

 • image Za ty roky jsem si vypracoval velmi jednoduchý způsob, který mi šetří čas a peníze. Když se dívám na boty a rozhoduji se, jestli jim věnuji svůj čas, vezmu je do ruky, nebo koupím, tak se snažím řídit zdravým selským rozumem. Pokračovat...

  Na co se holkám koukám - 3P

 • image Boty se vymykají dnešnímu pojetí kupovaného zboží: koupit, rychle použít, zahodit a koupit nové. Tyto boty se koupí, dlouho používají, udržují, nezahazují se, a když už, tak spolu s majitelem. Pokračovat...

  Pfanner Tirol Juchten - lesácká obuv

 • image Tento článek píšu na základě svých osobních zkušeností, pokusů, omylů, rad přátel i lidí neznámých. Pokračovat...

  Vosk na kožené boty

 • 1
 • 2

Švédské vojenské boty vz. 90 od Petra

unnamed

 

Za těch 35 let, co se potloukám po lesích a luzích nejen u nás jsem vystřídal hodně bot a vzhledem ke svému zaměstnání  zejména vojenských. A protože s přibývajícím věkem se začal projevovat  vybočený palec-hallux valgus, byl jsem nucen čím dál častěji shánět  širší obuv nebo trpět. Brzy jsem poznal, že např.  italská treková obuv je velmi úzká a celkově se i u ostatních výrobců zaměřují na užší obuv, čímž se mi výběr velmi zúžil. Poslední relativně pohodlnou obuví byly polovysoké boty pro US horské jednotky od fy. Wellco, ale takébohužel s membránou a textilním futrem. Podrážka poměrně tvrdá, ale zejména v nich bylo velmi teplo a tak byly nositelné jen v zimě a do teplot +12 stupňů. Po nějaké době jsem objevil na Festovních věcech kratičkou recenzi na švédské armádní boty vz. 90 se kterými jsem se setkal v Kosovu v roce 2002, ale nevěnoval jsem jim bližší pozornost. Po krátkém uvažování vzhledem k velmi příjemné ceně a skutečnosti, že nemají s membránu jsem si je objednal.

První dojem po vybalení bot byla zdánlivá nesymetrie mezi podrážkou se svrškem boty a zbytkem, který obemyká kotník. Také šířka boty byla velice nezvyklá. Po obutí jsem měl pocit, že v botě mohu udělat čelem vzad.  Nicméně po oblečení silnější ponožky, řádném dotažení a stažení kolem kotníku se tento pocit výrazně zmenšil. Podrážka působila měkce a pružně. Jelikož je omezený výběr velikostí  a mnou zakoupené kanady jsou asi o půl čísla větší než normálně nosím, tak jsem do bot vložil přes originální vložky ještě jedny. Tím jsem byl pro tuto chvíli spokojen.

První zátěžový test prodělaly kanady během dubnového víkendového potulování na Šumavě, kde jsem absolvoval podél hranice ze Železné Rudy do Nýrska asi 22km. Terén byl mírně zvlněný místy skalnatý s mokrými partiemi a občasným broděním přes menší potoky. Asi půl dne lehce pršelo a bylo teplo asi do 22 stupňů.  Přestože jsem kanady předem nijak nevyšlápl a na noze jsem měl jen jedny  střední merinové ponožky, neudělal se mi žádný puchýř ani otlak.  Bota dobře sedí na noze, netlačí  a přestože je široká a máte tedy pocit, že v ní kloužete nijak se to neprojeví na chůzi ani na stavu chodidel. Na ten pocit prostoru až prázdna si prostě musíte zvyknout. Bota je v přední části vyfutrována a špička zesílena, přesto se mi noha nepotila a vlhkost  stačila vstřebat ponožka, kterou jsem během obou dnů nemusel měnit.

Voděodolnost je zatím vynikající, protože kanady jsou nové, ale kůže je kvalitní tak si nemyslím, že nedojde v brzké době k dramatické změně. Chůze mokrou travou zůstala bez následků a ani několikaminutové záměrné stání v potoce nezpůsobilo vlhko uvnitř bot. Po dvou dnech se vytvarovala kůže v horní části boty kolem kotníku a bota si tak perfektně sedla. Po návratu jsem boty nechal vyschnout a namazal kondicionérem, prozatím bez impregnace a tak je připravil na druhé dějství. 

Druhým zátěžovým testem bylo týdenní cvičení na Boleticích v rámci kurzu přežití. V takřka vyšlápnutých botách jsem odchodil asi 25km, ale hodně jsem se pohyboval mokrým a podmáčeným terénem, přelézal přes stromy opakovaně si klekal  a boty tak podrobil spíše režimu pracovní obuvy.   Kanady nepropustily vlhko, opět bez puchýřů, chůze s batohem velmi příjemná , neboleli mě kolena ani kotníky, tudíž dobré tlumení nárazů. Samozřejmě na vlhkých kamenech nebo skále se přilnavost zhorší, ale oproti tvrdým armádním podrážkám to je o hodně lepší. Opět mohu konstatovat naprostou spokojenost a nenalezl jsem u těchto kanad dosud žádnou slabinu.

Švédské kanady vz. 90 mohu za svojí osobu doporučit jako alternativní služební obuv pro toho kdo se nechce pařit v gore botách a potřebuje prostor pro svoje prsty. Navíc tyto boty mají potenciál i na zimu vzhledem k prostoru, jež umožňuje vzít si dvoje silnější ponožky.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Instagram

Vstupte