ČlánkySdílení informací o všem co mne zajímá, zkusil a ověřil si

Fjallraven G 1000 Original 620

Zázračný materiál, ideální na ušití oblečení do přírody? Sám superman má z něj ušitý oblek...hmmm, tak se na něj podívejme blíže.

Rád bych otevřel diskuzi o G-1000.

Prosím píšu o materiálu G-1000, ne o věcech z něj ušité, kde je důležitý i střih, propracovanost detailů, volba kde je šití, kvalita šití, jehly, nitě atd. Takže prosím pišme jen své zkušenosti s materiálem G-1000.

Děkuji.

Občas se setkám s majiteli oblečení z této látky. Někteří na G-1000 nedají dopustit, chválí ji. Druzí litují, že ji koupili. Lidé mají často o G-1000 zkreslené představy, potom jsou zklamání. Tak snad tato diskuze mnohým pomůže.

Z materiálu G-1000 šije Fjällräven. Je to textilie, která se skládá z 65% polyester a 35% bavlna, velmi hustá vazba.

Má v sobě 65% polyesteru:

v materiálu je prioritně kvůli pevnosti, odolnosti vůči mechanickému poškození, ale není pevný jako 100% polyester, polyamid - osobně mám kalhoty z 100% polyamidu (275g/m) a odolnost vůči oděru a větru fantastická. Ano promoknou, ale to od kalhot očekávám. Tím že jsou 100% z polyesteru, tak velmi rychle schnou. Pro mě je důležitá odolnost vůči prodření, mechanickému poškození, neprofuk, prodyšnost, rychleschnoucí vlastnost. G-1000 díky příměsi bavlny, neschne tak rychle, jak by usychala bez ní. Díky bavlně není tak pevná, jak by byla bez ní. Ohledně pevnosti patří k lepšímu průměru. Verze HeavyDuty určitě patří k velmi dobrému průměru, ale určitě ne k tomu nejlepšímu v odolnosti vůči oděru, na trhu.

Má v sobě 35% bavlny:

hlavně kvůli příjemnému pocitu – pohodlí, odolnosti vůči vodě (bavlna ve vodě nabobtná, zvětší svůj objem, bohužel v G 1000 je ji málo na to, aby se tato vlastnost použila, G-1000 není voděodolná, tak jako 100% bavlny s hustou vazbou – Ventile, celtovina, Etaproof). Podle mě obsahuje bavlnu i kvůli impregnace z vosku, kterou firma používá (kdyby bavlna nebyla, vosk by se vydroloval z textilie mnohem rychleji). Odolnost vůči jiskrám z ohně (v tomto pomáhá i vosková impregnace). Materiál není tak pohodlný a odolný vůči dešti jako 100% bavlna (třeba Ventile, Etaproof, celtovina). Mám doma anorak, košili, poncho z 100% bavlny Ventile. Velmi dobře dýchá, příjemná na pohmat a velmi dobře odolná vůči vodě - bez impregnace, díky vlastnostem bavlny, velmi husté vazbě textilie. U kabátu, anoraku, košile je pro mě priorita neprofuk, pohodlí, hlavně odolnost vůči dešti. Odolnost vůči oděru je druhořadá. Potřebuji hrudník, břicho v teple, suchu.

Má hustou vazbu:

určitě tím velmi dobře odolává větru. Dobře dýchá, odvádí vlastní pot, ale pokud se naimpregnuje voskovou impregnací od výrobce, tak se prodyšnost velmi snižuje. U bavlny toto není, bavlna (Ventile, Etaproof) se neimpregnuje. Nesmí se napustit impregnaci, takže dobře dýchá i dobře chrání vůči dešti. Údajně komár nedokáže G-1000 propíchnout a potěšit jejího majitele svým bodnutím. Některé verze G-1000 jsou od výroby vybaveny Rip-Stop úpravou (speciální vazba materiálu). Tato úprava zabraňuje dalšímu rozšiřování trhliny v G-1000. Což podporuje odolnost G-1000 vůči mechanickému poškození. Velmi dobře odolává větru, myslím, že odolnosti vůči větru se vyrovná kvalitním materiálům.

images

Vosková impregnace na G-1000 od Fjallraven:

Je to kostka včelího vosku s dalšími látkami, které vylepšují vlastnosti vosku. Impregnace se nanáší na G-1000 a za pomocí tepla se tato impregnace dostává do hloubky materiálu. Vosk vyplňuje v G-1000 prostor mezi vláky, snižuje průchodnost vody materiálem. Snižuje prodyšnost materiálu. Určitě promazaná G-1000 touto impregnací více odolává opotřebení, tím že se vyhladí, věci po ní spíše kloužou, nezadrhávají se. Bohužel se impregnace při pohybu z G-1000 vydroluje/vytlačí, je třeba impregnaci obnovovat, jinak propouští vodu. Zase na druhou stranu se tím lepší prodyšnost. Pro mě je to nepraktické. Třeba u batohu to může být skvělé. U oblečení, tento názor nemám. Ucpu voskem materiál kvůli dešti, zároveň si z něj udělám neprodyšný igelit (předpokládám, že navoskovaná G-1000 nebude jako 100% igelit, ale bude mít k tomuto velmi blízko). Vododolnost G-1000 je dána pouze její impregnací. Bohuželv odolnosti vůči dešti nic výjmečného.

Pro mě osobně, je G-1000 takový kočkopes, který se snaží propojit v jedné látce odolnost vůči oděru, větru, vodě, a k tomu přidá pohodlí a celkem slušnou váhu. Taková holka na všechno. Částečne se daří v G-1000 tyto vlastnosti propojit do jednoho materiálu, samozřejmě za určitých kompromisů a myslím, že na většinu aktivit v přírodě bude určitě stačit. G – 1000 velmi dobře odolává větru, není nepromokavá (s impregnací odolá vodě za cenu snížení prodyšnosti), odolnost vůči opotřebení, mechanickému poškození je u tohoto materiálu velmi dobrá (hlavně u Heavy Duty se mi líbí svou velkou robustností a odolností. Z ostatních druhů G-1000 nemám tento pocit). Určtě nebude uspokojovat lidi, kteří trvají na určitých 100% vlastnostech materiálu v té nejvyšší kvalitě. Třeba, že chtějí jen nepromokavost a to maximální možnou. Nebo chtějí větruodolnost a prodyšnost, tu nejvyšší možnou. Nebo chtějí extrémní odolnost vůči opotřebení, nebo nejnižší hmotnost, skladnost materiálu....zde neznám materiál, který by dokázal ve všech směrech poskytnout maximum...Člověk by si měl uvědomit, na jakou aktivitu daný materiál používá, jaké vlastnosti od materiálů požaduje, potom najít materiál, který se, co nejvíce daným kritériím přibližuje. Následně najít výrobce, který dokáže s materiálem kvalitně pracovat, při práci s ním, jeho vlastnosti maximálně využít (volbou střihu, propracovaností detailů, jeho zpracováním, použitím doplňků, které umocňují jeho vlastnosti, potlačení jeho negativních vlastností). Proto snad u mnohých lidí G-1000 je zklamáním, protože očekávali více, než G-1000 může poskytnout. Tak snad už takových lidí ubude.

Za sebe, používám na různé oblasti těla, různé materiály a myslím, že neexistuje materiál, který 100% splňuje všechny vlastnosti materiálu, které jsou potřeba na pokrytí 100% okolností. Rukavice z kůže, polyamidu (odolnost vůči oděru), spodní prádlo z merina, polyester, polyamid (odvádí pot, dýchá), boty z kůže (odolnost vůči mech. poškození, trvanlivost), Kalhoty umělotina (odolnost vůči mech poškození, neprofuk, rychle schne), kabát bavlna (nepromokavý, dobře dýchá - jsem v suchu a teplu), svetr vlna (teplo, sucho) atd.

Články k G 1000:

Vyhodnocení G-1000:

  • Mechanická odolnost je velmi dobrá, ale né nejlepší. 100% polyamid, Kevlar, Corduba je mnohem lepší. Dokonce i ostatní materiály směs balvna/polyester vyjdou +-nastejno. Hodně záleží na gramáží. Verze HeavyDuty G-1000 je mi velmi sympatická a je téměř stejná jako česká stanovka s 490g/m (bavlna 50%, polyester 50%). Úprava RipStop je i u jiných materiálu. Takže nic zvláštního, co by předčilo podobné, stejné materiály, ale i tak si myslím, že mechanická odolnost patří k nejsilněší stránce G-1000.
  • Odolost vůči dešti je dobrá, jen s impregnací, ale mnohem lepší odolnost má Ventile, Etaproof, celtovina a to bez impregnace (nemembránové materiály). Bez impregnace je odolnost vůči dešti stejná jako u pytloviny na brambory.
  • Větruodolnost velmi dobrá, srovnatelná s ostatními materiály. Díky husté vazbě skvělá. Pokud není navoskována impregnací, tak i velmi slušně dýchá.
  • Pohodlnost, příjemnost na dotyk, dobrá, ale čistá bavlna, nebo některé umělé materiály (díky speciální vazbě) mají lepší. Jsou mnohem příjemnější materiály.
  • Váha poměrně vysoká, jsou látky s vyšší i nižšší váhou. Není co dodat. Nic zvláštního.
  • Image velmi slušná. Díky marketingu lidé přeceňují vlastnosti tohoto materiálu, což vede často k rozčarování a pošramocení jinak skvělé značky.

Takže suma sumárum, dobrý materiál s průměrnými vlastnostmi. Odolnost vůči mechanickému poškození je nejsilnější stránkou tohoto materiálu i když nepatří ani v tomto směru, k tomu nejlepšímu, co trh nabízí. Ani jedna z vlastností není absolutni jednička na trhu. Dobrý materiál na oblečení do lesa - neprofoukne, promokne, je těžší, časem se prodře, docela příjemný na dotyk (Superman má praděpodobně ušitý oblek z jiného materiálu :-).

PS: vlastnosti 100% bavlny celtoviny se přibližují k vlastnostem 100% bavlny Ventile, Etaproof, ale nemá tak hustou vazbu a není vyrobena z tak dlouhých bavlněných vláken, takže částečně propouští vodu, není tak voděodolná. Odolnost vůči větru je stejná. Tady jsem uvedl celtovinu, jako levnou alternativu Ventile, Etaproof, která se svými vlastnostmi velmi blíží k těmto materiálům, není tak drahá a je dostupnější.

Komentáře  
Tomáš Franče
0 # Odp.: G - 1000 FajallravenTomáš Franče 2018-10-15 11:25
Ahoj Tome, hezký článek o G-1000. Pokusím se doplnit, proč jsem se rozhodnul právě pro ten to matroš. Dřív jsem nosil vojenské maskáče, bud US nebo později německé. Materiály byly velice příjemné na tělo. Pokud se mi udělala dírka třeba od nože nebo oharku tak se dál nešířila. Při zmoknutí se velice rychle usušily. Přesto mi nedalo a vyzkoušel jsem další moderní materiály dnešní outdoor firem. Když pominu složité střihy, které mají hlavní důvod ten, aby se ušetřil materiál a všechno bylo tak akorát na tělo, tak mi nebyly moc příjemný na tělo. Mechanická odolnost někdy stejná, ale spíš horší. Membrány jsem zavrhnul hned, protože se poměrně výrazně potím. Proto jsem zkusil G-1000 od Fjallraven, která má stejné vlastnosti jako původní army oblečení, ale lepší střihy a drobný vychytávky pro toulání přírodou. Pro mě je to ideální materiál do přírody. Nešustí, velice dobře dýchá a je velmi odolný proti opotřebení, ohni a větru. Pokud prší tak na sebe hodím poncho a jsem v suchu.
Tomáš
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: G - 1000 FajallravenFestovní věci 2018-10-19 20:42
Ahoj Tome.
Děkuji za reakci na článek. Jsem rád, že víceméně se shodujeme. O kvalitě Fjallraven o jejich vychytávkách a střihu nemá cenu se bavit. Z toho, co jsem viděl, tak mají moc povedené věci a nic z toho, co se vyrábí u nás se s nimi nemůže rovnat. Mají prostě skvělé věci. Ale jejich G-1000 není v ničem výjimečná. Je to pro mě příjemný materiál, který je trochu odolnější. Ta odolnost je u lehčí verze G-1000 mnohem nižší (klidně bych srovnal s riflemi 100 % bavlna), než u jejich verze HeavyDuty, ale jinak nic výjimečného. Bohužel řada lidí očekává výjimečnost a potom jsou zklamání. proto ten článek. Myslím, že i tvůj komentář hodně lidem pomůže. Což je účel celého článku. Budu jenom rád za další postřehy k materiálu G-1000.
Díky moc.
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Tomáš Franče
0 # Odp.: G - 1000 FajallravenTomáš Franče 2018-10-27 11:34
Tome řekl jsi to naprosto správně: Bohužel řada lidí očekává výjimečnost a potom jsou zklamání. Je třeba si uvědomit, že je to klasická směs bavlny a umělotiny. Je pravda, že Ventile/Etaproof je na těle ještě příjemnější než G-1000. Ale myslí, že firma, která z Ventile bude šít, musím mít vychytaný detaily jako jsou kraje rukávů, kapes, nohavic atd...kde je dobré mít nějaký hodně odolný materiál přes lem, aby nedocházelo k poškození Ventilu, protože mi přejde, že poměrně "křehký". Takový detaily má Klattermusen. Viděl jsem Sasta anorak z Ventilu. Krásný střih, ale prostě mi tam tyhle vychytávky chybí. Mám anorak No.8 rukávy a exponovaný místa jsou zesíleny G-1000 HD, o kvalitě šití ani nemluvím. Tomu se Sasta rovnat nemůže. Až udělá Klattermusen anorak z Etaproof tak bude druhý den doma ;-) Už si ani nepamatuju, kdy jsem na vandru zažil, že mi celý den pršelo, proto nemám potřeba tahat membrány a stačí mi poncho.
Tomáš
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Filip
+1 # Odp.: G - 1000 Fjällräven Filip 2018-11-27 22:00
Já mám docela dost věcí od Fjallravenu a jsem spokojený. Pohodlné střihy, trvanlivý materiál, neprofoukne. Samozřejmě proprší- tam je třeba pončo nebo deštník, ale zase rychle schne. Není to kosmický materiál, z těhle zázraků jsem už dávno odrostl, ale je to funkční a slušně odolné oblečení, které dýchá. Taky dělají vlněné svetry, což už dnes taky není běžný materiál...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: G - 1000 Fjällräven Festovní věci 2018-11-28 17:55
Zdravím.
Ano, jak píšete. Fjallraven má hodně dobré věci. Promyšlené, praktické,ale článek byl o materiálu G - 1000, který je také moc dobrý, ale mnoho lidí od něj očekává zázraky a to bohužel nepřináší. Potom jsou lidé nespokojeni - zklamání a celou značku pomlouvají. Jakmile teď zjistí jaký opravdu G 1000 je, tak už ke zklamání nedochází. Te to dobrý materiál do přírody s trochu větší odolností. Varianta Heavy Duty se mi moc zamlouvá.
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Přidat komentář

Nové články

[span class="hidden-tablet"]Prohledat [/span]stránky