ČlánkySdílení informací o všem co mne zajímá, zkusil a ověřil si

IMG 20190109 111032

Zdravím přátelé.

Po veeeelmi dlouhé době, jsem konečně dokončil první model Festovních pohorek.

Tímto chci poděkovat za pomoc Kamilu Pulicarovi, Davidu Šuškovi, panu KoutnémuKrojzlovi a mnohým jiným mistrům ševcům na fórech, YouTube, kteří mi velmi pomohli a mnohému naučili.

Tyto boty jsem šil s představou, že budou extrémně trvanlivé, odolné - předimenzované, blbuvzdorné. Budou pohodlné, lehce opravitelné, maximálně jednoduché a budou mě provázet celý život, na mých toulkách životem.

Čas ukáže, jestli se mi sen splnil.

Boty při prvním nazutí jsou tvrdé, nepohodlné, studené. První vklouznutí do boty je véééélmi náročné. Musel jsem použít celou svou váhu, abych vklouzl do boty. Po překonání prvního odporu, po vklouznutí do boty, se moje noha ocitla najednou v prostoru, který přesně odpovídá jejímu rozměru. Bylo to jako, když se voda naleje do džbánu přes úzké hrdlo...takovýto pocit. Takže první pocit s botami....proboha co jsem si to ušil, je to jako betonová bota!!!!

Utahování tkaniček je těžké, nemotorné a bolí z něj prsty. Bota se tak nerada podvoluje, respekt si musím získat.
Změna nastane už po prvních krocích.

Cítím jak kůže díky pohybu, promaštění začíná pracovat, hýbat se. Každým krokem se přizpůsobuje noze. Nepohodlí pomalu ustupuje.

Po prvních km se začínáme s botami kamarádit. 

Tyto boty jsou jako víno. Čím starší, tím lepší. Pohodlí v těchto botech si hold musím vychodit - zasloužit. Pata drží, v botě je místo tak akorát. Po prvních km žádné otlaky, bolesti. podrážka drží v terénu, eliminuje velkou část nerovností.

V mokré trávě je noha v botě suchá, brodím se v potoce abych odhalil, kudy do boty teče voda. Nic, sucho. Celé dopoledne brouzdám v lese, mokré trávě, blátu, mokrém sněhu, potocích...noha v suchu. 

A co váha boty? Ano jde to znát, člověka to nutí jít rozvážnou chůzí, ale tím více si všímá okolí, vychutnává si ten okamžik, časem až nohy zesílí, získá i pěkně svalnaté nohy v perfektní kondici :-)

Použitý materiál:

  • svršek: hovězí krupon, chromčiněný, FullGrain, 5 - 6 mm (13 - 15 oz.)
  • podšívka (futro): teletina, chromčiněná, FullGrain, 2,2 mm (6 oz.)
  • tužínka a opatek: třísločiněný hovězí spodkový krupon, Full Grain, 4 mm
  • výztuha na patě: třísločiněný hovězí krupon, třísločiněný, FullGrain, 2 mm
  • napínací stélka: Třísločiněný hovězí krupon, FullGrain, 6 mm
  • první a druhá vrstva podrážky: třísločiněný hovězí spodkový krupon, Full Grain, 4 mm
  • polstrování: není
  • váha jedné boty (cca. vel. 43): 1 544 g.

Asi vás napadne celá řada otázek. Zkusím vás předejít.

Proč je kůže chlupatá a ne pěkně hladká jako na každých botech?

Kůži jsem, na doporučení Kamila, obrátil rubovou (chlupatou) stranou ven. Protože tím se zvýší odolnost kůže proti mechanickému poškození. Rubová strana je měkká, pružná. Pokusy o škrábance, proříznutí, pohlcuje díky své poddajnosti. A i když časem může dojít k poškození, tak tato vrstva není tak důležitá, jako druhá (lícová strana). Tato lícová strana je hladká, tvrdá, nejkvalitnější část kůže, která vlastně celou kůži chrání, drží pohromadě. Zároveň je velmi náchylná k poškrábání, proříznutí. Protože je tuhá, tvrdá. Toto je vlastně způsob, který se používá u starých pohorek, kde hrozí časté poškození kůže od ostrých skal. Nevýhoda tohoto řešení je vzhled a odvod tělesné vlhkosti z noh (pot). Pokud je kůže lícovou (hladkou) stranou nahoře, tak nejblíže k noze je rubová strana, kde je kůže vláčnější, měkčí a vlhkost zde velmi lehce prochází k lícové straně, kde je kůže hutnější, ale tenčí a vlhkost zde odchází pomalu ven a část vlhkosti je pohlcena v zbytku kůže, takže je v botě méně vlhkosti. Pokud je to naopak, že lícová strana je uvnitř boty, tak vlhkost v botě hned narazí na bariéru husté kůže, která velmi neochotně pouští vlhkost z boty ven, kde by se odpařovala. Takže se vlhkost drží v botě déle. To je cena, za zvýšení mechanické odolnosti bot.

Proč mají boty na svršku jen jeden steh?

Protože se tím předchází poškození boty - šití. Jak se říká "kde nic není, ani smrt nebere" Takže eliminace šití na botech, snižuje riziko poškození šití. Zároveň prodražuje cenu boty. Je to opravdu velký kus, velmi kvalitní kůže. Čím méně šití, tím menší pravděpodobnost poškození.

Proč má bota širokou špičku?

Aby prsty na noze měly dostatek prostoru. Tím je noha stabilnější, může naplno plit funkci, kterou ji příroda dala. Bota má nohy podporovat, ne deformovat.

Proč nemají boty podpatek?

Šetří se tím páteř (hlavně bederní oblast). Pokud mají boty podpatek, tak je tělo v permanentním záklonu, což je nepřirozená pozice. Proto i tak často lidi bolí záda (vlastní zkušenost). Tím, že boty nemají podpatek, tak je tělo ve své přirozené pozici. Opět boty tělo podporují, nedeformují.

Proč nemají boty v podrážce, podporu klenby?

Aby byla noha nucena si samu klenbu vytvořit. Pokud bych dal do boty podporu klenby, tak by tato podpora přejala funkci klenby, ta by se na noze nevytvořila, chodidlo se zhroutilo. Dále je podrážka pružná, noha může využít celý svůj potenciál.

Proč je bota ušita z tak robustního materiálu?

Chci, aby boty byly dlouhodobé, naplno využívaly vlastnosti neseříznuté kůže. Tyto vlastnosti kůže jsou mnohonásobně větší než kůže seříznuté, kde jsou odstraněny vrstvy kůže. Tyto vrstvy mají v kůži své funkce (ochrana, pružnost, transport látek, odolnost, tvrdost...), odstraněním části kůže se odebírají tyto vlastnosti a je to v pytli.... Úmyslně jsem celé boty předimenzoval. Použitým materiálem, střihem, zpracováním se snažím dostat na samotnou hranici možností konstrukce bot a použitého materiálu.

Jak je svršek přišitý k podrážce?

Svršek je k podrážce přišitý norským šitím s obráceným rámečkem. Polyesterovými nitěmi 1,6 mm, které jsou pletené, navoskované.

IMG 20181230 190729

Proč má bota na tkaničky průchodky, ne háčky?

Aby byla menší pravděpodobnost poškození. Háčky, hlavně nekvalitní háčky se občas větrnou, zlomí, deformují. Těžce se venku opravují. U průchodek tomu tak není. Jsou nepoškoditelné – blbuvzdorné. Tento způsob je tedy praktičtější, ale náročnější na konstrukci jazyku. Jazyk je řešen poměrně složitě, aby byl odolný a vodotěsný. Bohužel je zároveň hůře opravitelný, pokud se poškodí.

Proč na Festovních pohorkách upřednostňuji chromčiněnou kůži?

Třísločiněná kůže krásně voní, má nádhernou barvu, práce s ní je k radosti, je i tak trochu více eko než chromčiněná, v kontaktu s pokožkou je příjemná, má nižší tepelnou odolnost (70 C). Drží hůře svůj tvar, který se ji při výrobě bot dá. Chromčiněná kůže nemá pěknou barvu (tedy pokud se vám líbí modrá kůže), smrdí chemii, má vyšší tepelnou odolonost (100 C) vytvarovat ji je utrpení a dřina. Je vyčiněna síranem chromitým – tvrdou chemii (je navázán na kolagenní vlákny, neuvolňuje se a to ani ve vodě. Takže není důvod k obavě o zdraví. 90% bot se šije z chromčiněné kůže). Jedny z absolutně nejlepších bot na turistiku, Limmer, se šijí z chromčiněné kůže, a to už desítky let, mají s ní skvělé zkušenosti. Tak proč se nepoučit od mnohem zkušenějších. Takže na Festovní pohorky se může použít jakákoli festovní, FullGrain, 5 a více mm kůže vyčiněná jakýmkoli způsobem. Zatím nejlepší zkušenosti mám s chromčiněnou kůži. Proto ji upřednostňuji.

Celý proces, jak boty přicházely na svět, postupy, jak boty vypadaly poprvé ušité tak to můžete uvidět ZDE.

Boty ošetřuji 100% kondicionérem a Impregnací bot.

Pokud by jste si chtěli více informací k botám, napište na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

A co teď dál? Co by. Díky šití těchto bot, jsem se setkal se spoustou informací, získal nové zkušenosti, kamarády...dostal spousty nápadů....díky kterým už pracuji na druhém modelu Festovních pohorek, na kterých realizuji nový jazyk, podrážku, šněrování....ale pořád budou trvanlivé, brutálně odolné, předimenzované, funkční a jednoduché....

Přidat komentář

Nové články

[span class="hidden-tablet"]Prohledat [/span]stránky