ČlánkySdílení informací o všem co mne zajímá, zkusil a ověřil si

IMG 3854

 Zdravím Přátelé.

Marek napsal svou zkušenost s koupi, návratem do života jedněch z legendárních pohorek, které buď milujete, nebo nenávidíte.

Myslím si, že návrat do života se podařil nejen díky vyčištění a ošetření Kosmetikou na kožené boty, ale i díky kombinaci, kvalitního materiálu z kterého jsou boty ušity, to že boty byly málo používané, předchozí péči se je nepodařilo úplně zničit a hlavně, že jim Marek dal čas a péči.

......................................................................................................................................... 

Během brouzdání po internetu a shánění kvalitních pohorek. Google nasměřoval mé klikání na stránky festovni-veci.cz .
Konečně jsem narazil na boty, které splňovali přesně to co potřebuji! Poctivá kůže s prošíváním do pořádné podrážky.

Další hledání mě přesvědčilo o tom, že když chce člověk kvalitu musí si za ni zaplatit v řádech kolem 10 000,- Kč za pár cestovních kožených bot.
Dále brouzdám netem a padnou mi do oka bazarové LaSportiva Himalaya z roku 2000. Pomalu za stejné peníze z jakého roku se datuje jejich narození. To už se zdálo jako schůdná alternativa s menším ale..
Jak budou vypadat 21 let staré boty? Nehledě na historii, že se v nich už nějaká ta noha potila. Opět překlik na stránky festovni-veci.cz a kousek studování o reinkarnaci starých bot. Koupě starých bot se po přečtení článku „velké praní“ začala zdát jako ta správná cesta. Hned o víkendu jsem vyrazil do Desné za nákupem starých LaSportiva.
Předchozí majitel toho v botách moc nenachodil a boty ošetřoval výhradně voskem.
Vosk a léta ve skříni z LaSportiv udělal Španělskou nepoddajnou botu. Nelenil jsem a napsal na stránky festovni-veci s dotazem jak konkrétně s tímto párem naložit. Odpověděl mi pan Tomáš Kabara ať se toho nebojím a do praní bot se pustím viz text níže.

Začátek proběhl za pomoci Terpentýnového oleje a očištění vosku z povrchu kůže. Terpentýnem jsem nešetřil a výměnou hadrů také ne. Boty jsem důkladně vydrhnul a z lesklé boty se najednou vyklubala krásná semiška.

Následně jsem boty nechal dva dny vyvětrat na balkoně a doufal, že ten šílený Terpentýnový smrad lehce zmizí…

Po dvou dnech se odérek mírně zlepšil a boty putovali do vany na velké praní. Namíchal jsem si vodu s Jarem a trochou Jelena. Boty jsem kartáčem vydrhnul nejprve z vnější a pak vnitřní strany. Několikrát jsem tento postup opakoval. Po důkladném vydrbání jsem boty pod vlažnou vodou vyplachoval a zase kartáčoval čistou vodou.

Boty už byli krásně čisté a připravené na sušení.

Sušení probíhalo vytřením bot ručníkem z vnější, vnitřní strany a následné vycpáním novinami, které jsem po půl hodině vyměnil za nové a boty s podloženýma patami dal do chodby kde je trochu průvan.

Po dvou dnech a dvěma výměnám novin dorazil balíček z obchodu festovni-veci.cz který obsahoval 100% kondicioner a Krém na kožené boty.

Boty jsem pomocí štětečku napustil kondicionérem, který botě dal z původního světle hnědého zbarvení, zbarvení tmavě hnědé. Po napuštění jsem boty nechal přes noc odpočinout. Druhý den ráno jsem do bot vetřel krém, který jsem nanášel pomocí prstů a jeho vrstvou jsem již šetřil.

Týdenní operace na jeden pár vyšla na výbornou. Bota krásně změkla a byla připravena na rozchození.

V tuto chvíli mám v botách nachozeno zhruba 50 km a každá tůra nepřesáhla 10 km. Po 10 km už mi hořej paty a jsem rád že se blížím k cíli. Musím ale uznat, že už po těchto pár kilometrech se bota začíná stávat pohodlnější a pohodlnější. Závěrem musím uznat, že sortiment a zkušenosti pana Kabary dokáží vykřesat z bot jenom to nejlepší. Děkuji jemu za cenné rady a těším se na další spokojené km v botách, kterýma jsem si splnil svůj sen o kožených pohorkách.

Marek.

 

Komentáře  
Nebulus
0 # Odp.: La Sportiva Hymalaya - Návrat k životuNebulus 2021-02-12 11:07
Ahoj, tieto boty som nosil tisíce kilometrov. Rozchodiť ich tak, aby päta nebola devastovaná trvalo asi 600-700km. Potom sa už dalo chodiť aj bez leukoplastov. Táto obuv bola inak celkom nezničiteľná, nosil som ju v ťažkých kamenistých terénoch a bez problémov. Ako prvé odišlo kožené vnútro v oblasti päty, takže odporúčam zvýšenú starostlivosť ( čistenie a kondicionér ) v tejto oblasti. V zime v nich bolo relatívne zima. Ale celkovo pohodlie v nich bolo relatívne slabé a ísť v nich viac ako 20km bolo už tak trochu občas utrpenie. Meindl Perfekt je oproti Himalayam úplná iná liga. Rozchodené za pár desiatok km, prejsť 35km nie je problém. S pozdravom Michal
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Jarda
0 # Boty co přežijí všeJarda 2021-03-24 11:19
Ahoj, mám stejné boty, kupoval jsem je snad někdy v roce 1998 a mám je pořád a slouží. Prošly se mnou všechny hory, kamenná suťoviska a pořád drží. Jen podrážku a vnitřní kůži na patě už mají novou. Není nad kus poctivé silné kůže. Jen ta váha. Ať slouží! S pozdravem Jarda
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Boty co přežijí všeFestovní věci 2021-03-24 13:51
Ahoj.
Děkuji za zprávu. Je skvělé, když boty slouží tak dlouho a kvalitně. Velké gratulace k botám.
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Přidat komentář

Nové články

[span class="hidden-tablet"]Prohledat [/span]stránky