ČlánkySdílení informací o všem co mne zajímá, zkusil a ověřil si

Celou dobu, co chodím v přírodě, řeším jeden základní rébus. Co na boty? Čím ošetřovat boty, tak aby kůže vydržela co nejdéle sloužit, aby byla impregnována, dýchala, propouštěla pot z nohou ven a ideálně aby boty nesmrděly.

Zkoušel jsem hodně věcí, jako třeba:

 • motorový olej
 • indulonu
 • vepřové sádlo
 • včelí vosk
 • stromovou smůlu
 • lanolin
 • snad všechny krémy na boty, které jdou koupit v obchodech.

A zatím nejideálnější krém na boty, který se mi podařilo získat a používat je Limmer Grease cream. Skvěle vyživuje kůži, má dobrou impregnaci a recenze na něj jsou skvělé. Moje zkušenost odpovídá recenzím. Je to skvělý kondicionér s poměrně trvanlivou silikonovou impregnací. Ale je těžké ho koupit, musí se objednat u výrobce v USA, což jej velmi prodražuje.

Proto jsem dostal nápad, vytvořit svůj vlastní krém.

A tady se s vámi budu dělit o informace s tvorbou krému na boty, který bude odpovídat, mým nárokům. Samozřejmě budu rád za vaše připomínky, nápady, informace, kritiku a budu je brát na zřetel, pokud budou k dobru věci. A už teď za ně děkuji.

Dneska 24.1.2015 mám první prototyp.

Skvěle vsakuje do kůže a zvláčňuje ji. Bohužel na povrchu kůže je lepkavý film. Impregnace stačí na takové to chození do města, není ani trvanlivá jako od Limmer Grease. Takže jdeme vylepšovat impregnaci.....


25.3.2015

Práce na krémech dále pokračují. Po konzultaci s mnoha lidmi a dlouhém uvažování jsem se rozhodl vše zahodit a začít znovu. Krém bude čistě z přírodních materiálů. To znamená z rostlinných, včelích produktů a lanolinu. Mám k tomu osobní důvody a využil jsem možnost volby, kterou jsem udělal.

Pracuje se na dvou krémech:

 1. Kondicionér.
 2. Kondicionér s impregnací.

Kondicionér se bude skládat:

 • Mandlový olej
 • Olivový olej
 • Kokosový olej
 • Lanolin
 • Propolis (ochrana kůže a šití před plísněmi)
 • A dvě složky, které si nechám čistě pro sebe. Dělají rozdíl mezi dobrým a skvělým krémem.

Kondicionér s impregnací:

 • Včelí vosk
 • Kondicionér s propolisem

Suroviny jsou nakoupeny a nasbíraný.

Surový propolis je nakoupen:

propolis

Vyčištěn (z 210g surového propolisu je 150g vyčištěného propolisu):

WP 20150316 045

Rozpuštěný propolis se momentálně zahušťuje na extrakt, který bude obsahovat minimum lihu. Bude se potom jednat o cca.90% koncentrát propolisu:

WP 20150324 003

Vůně krému bude z Jedle bělokoré. Jedná se o jedle od nás z Bělského lesa. Chci aby první krém byl od nás :-)

WP 20150316 030

A máme tady olivový olej s vůní Jedle bělokoré. Doma tento smaragdově zelený olej nádherně voní. Ruce po namazání jsou krásně vláčné a voní, jako když si v lese v dlaních rozetřu jedlové jehličí. Na chvíli jsem v lese.

WP 20150325 001 

WP 20150325 010

Skvělý ročník....

WP 20150325 038

Teď se čeká na propolis, až se zahustí a budu jej moct dát do kondicionéru.


27.3.2015

Díky radám přátel z outdoorforum.cz se příprava krému urychlila a upřesnila. Krémy jsou hotovy a budou se testovat :-) Propolis byl i po menších nehodách, vyroben a zahuštěn na požadovanou hustotu:

WP 20150327 029 

WP 20150327 041

Zároveň jsem laboroval s kondicionérem a impregnací:

WP 20150327 064

Vážil jsem.

Topil jsem pod kotlem.

WP 20150327 055

WP 20150327 068

Chladil jsem a testoval a zase roztopil, přidal ingredience, zchladil, otestoval, roztopil, dodal imgredience a pořád dokola.

Až vznikly dva krémy:

 1. Kondicionér (větší, tmavší krém)
 2. Kondicionér s malým množstvím včelího vosku (menší, světlejší krém)

WP 20150327 136

Kondicionér

Skládá se pouze s rostlinných olejů (mandlový, olivový s vůni jedle, kokosový), lanolinu, dvou maličkostí, které jsou malinkým tajemstvím :-) a z propolisu. Bohužel propolis nejde propojit s oleji a po vychladnutí, se usadí na dně sklenice, nebo volně plave jako huspenina v kondicionéru. Naštěstí to nemá vliv na funkci. Oleje dodávají kůži potřebné látky, aby byla vláčná, nelámala se a propolis se v malém množsví rozpustil a společně s chlorofylem z jehličí, drží plísně na uzdě.

Kondicionér s včelím voskem

Základem je naprosto stejný kondicionér viz výše, ale s minimálním množství včelího vosku. To proto, aby konzistence krému byla dostatečná pro to, aby propolis byl rozpuštěný v celém krému a neusazoval se. Množství vosku je velmi malé a je něco málo přes 10% z celkového objemu krému (samozřejmě vím kolik přesně, protože jsem se k množství, které je minimálně potřebné, dopracoval pokusem - omylem). Samotný krém má konzistenci "švestkové marmelády" :-) Tento kondicionér se může dále doplňovat včelím voskem podle potřeby uživatele. Čímž se zvyšují jeho impregnační vlastnosti, ale na úkor vlastností jako kondicionéru. Stačí dát krém do sklenice a ve vodní lázni roztopit (cca. 60°C), potom vložit rozlámaný včelí vosk, míchat a až se vosk roztopí, vytáhnout misku s krémem a nechat za stálého míchání vychladnout.

Oba krémy je dobré nanášet na vyhřáté boty a potom po nanesení nechat ve vyhřáté troubě alespoň 30 min., aby krém mohl projít do kůže hluboko a tam plnila funkci, kterou plnit má. Troubu doporučuji vyhřát na 40 - 50 °C.

Krémy dělám spíše na objednávku, podle individuální potřeby.
Takže pokud někdo bude chtít krém na svoje boty, budu potřebovat aspoň tyto informace:

 1. Co jsou to za boty (ideálně www odkaz, nebo tloušťka kůže a pokud majitel ví i jaká kůže, tak je to ideální).
 2. Na co jsou boty hlavně používány (hory, VHT, naše kopečky, hlavně do mokrého sněhu, nebo jen na lehké procházky kolem řeky za pěkného počasí, univerzály v ČR, bažiny na severu atd.),
 3. V jakém je kůže stavu (popraskaná kůže, nebo je kůže vláčná a v pořádku.....)
 4. A čím se kůže ošetřovala doteď.
 5. A další informace, popřípadě fotky jsou jenom k dobru věci.

Dokážu podle požadavků a potřeby, krém přizpůsobit na míru uživateli.

Uložit

Komentáře   

Andrea Matajova
0 # Domaci impregnaceAndrea Matajova 2018-01-23 13:27
Hezky den, libi se mi Vas prispevek, take se snazim o vyrobu domaciho kremu s impregnaci (2 v 1). Poradil byste mi? Vcera jsem spojila vceli vosk a olivovy olej, pak jsem si vzpomnela na lanolin. Nekde jsem cetla, ze lanolin na kuzi nedavat, ale nebxl tam duvod, nevite o to neco? A jinde jsem se docetla, ze vceli vosk muze ucpat kuzi, tj, ze nebude dychat (kvuli tomu mam predce kzene boty, aby noha dychala). Kdyz je vosku mene, tak to pak dycha lip? Je to na hladkou cernou kuzi. Chtela bych tedy ke smesi vosku a oliv.oleje pridat trochu lanolinu a mandloveho oleje. Myslite, ze by to mohlo byt dobre? Na takovou pevnejsi ale roztiratelnou konzistenci, mozna i rozmixovat? Je to do mesta, teda brecka, obcas kaluze a nekdy snih.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Domaci impregnaceFestovní věci 2018-01-23 19:48
Pěkný den.
Děkuji za zprávu a i dotaz. Jsem rád, že si děláte krém na boty sama.
Ohledně dotazu na lanolin. Lanolin je na koženou obuv skvělý, ale platí tady velké ALE. Pokud jej namažete samotný na kůži, nebo jej bude v krému hodně a krémem namažete obuv opravdu hodně a kůže je tenká, tak lanolin způsobí, že kůže změkne příliš, ztrácí tvar a začne se trhat. Pokud použijete lanolinu - krému, tak akorát, tak kůži to jen prospěje a prodlouží životnost. Takže potíž je najít onu přiměřenost.
Ohledně tuků na kondicionér jsou nejlepší tuky z velmi dlouhými řetězci molekul. Z živočišných tuků: lanolin, paznehtový olej, rybí tuk, hovězí lůj, vorvanina. Z rostliných olejů: panenský olivový, mandlový, kokosový olej.
U tuků je dost důležité ze stabilizovat. Často se na to používají nízké koncentrace jedů. Já používám směs bylinek, které zajišťují, že tuky se nerozkládají. U bylinek je nutné dodržet vysokou kvalitu a koncentraci. Naštěstí mi v tomhle pomáhají chlapi ze Sportique a díky nim, nemusím použít do krému těžkou chemii a jedy.
Ohledně vosku. Pravda je že vosk (pryskyřice také) je skvělá impregnace, ale mizerná výživa pro kůži kůži škodí, vysušuje ji, zalepuje a způsobuje její trhání, lámání a vysychání. Pokud krém s voskem nanesete na boty zastudena, tak vosk zůstane na povrchu kůže, kde vytvoří vrstvičku, který odpuzuje vodu a jen částečně omezuje dýchání obuvi, díky drobným prasklinkám v této vrstvičce, které propouští páry, ale vodu ne. Tím že vosk nejde do hloubky kůže, tak nezpůsobí, že se obalí kolem kolagenních vláken, kde funguje jako lepidlo, které k sobě vlákna slepí a ta se začnou trhat, protože při pohybu kůže, nemůžou po sobě klouzat a je to v háji. Takový vosk nanesený zastudena na obuv málo kůži škodí a impregnace je skvělá, ale jen do doby, než se tento vosk z boty ošoupe, nebo vydrolí, takže není dlouhodobá.
Pokud se krém s voskem nanese za tepla, tak vosk pronikne hluboko do kůže a obalí se kolem vláken, čímž je slepí. Tuky které jsou v krému s voskem určitě oddálí trhání kůže. Takto použitý vosk určitě skvěle boty naimpregnuje a díky tomu, že je i hluboko v kůži, tak i dlouhodobě, jen zkracuje životnost kůže a omezuje průchod vlhkosti z noh ven, tzv. omezí prodyšnost kůže.
Ohledně vašeho nápadu dát do krému olivový olej, mandlový olej, lanolin je to výborný nápad. Toto je 100% kondicionér, který dodá kůži potřebné látky, které se při pohybu kůže a vlhkosti vyplavují z kůže a tím kůže tvrdne. Ve vodní lázni ser oleje pěkně spojí a minimalizuje se ztráta účinných látek. Poměrem tuků, měníte jeho konzistenci. Čím je řidší, tím lépe proniká do kůže, ale lehčeji se vyttlačí ven, vyplaví. Čím tužší, tím hůře do kůže proniká, ale v kůži zůstane déle a trvaleji.
Pokud chcete do krému i vosk, tak budete muset zkoušet kolik % jej bude v krému ideálně. Já si tipuji že to bude kolem 5 - 30% z objemu krému.
Dále budete muset řešit konzervaci krému. A to buď chemii, nebo bylinkami. Bylinky jsou velmi drahé, ale čisté, Což je pro mě priorita.
Krém ani mixovat nemusíte. Jen stačí teplý nalít do krabičky a potom po vychladnutí, prsty nenanést na kůži, vetřít, nechat cca. 10 min. v klidu a zbytek setřít. Tím se i zajistí, že toho krému dostane kůže tak akorát, nebo spíše, že si kůže vezme co potřebuje.
Vše zastudena, bez použití trouby, fénu, tepla. Ošetření vyschlé kůže je o něčem jiném, ale o tom to tady není.
Snad se mi podařilo odpovědět na vše, co jste chtěla vědět. Pokud ne, tak klidně napište.
S pozdravem
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Andrea Matajova
0 # Domaci impregnaceAndrea Matajova 2018-01-23 13:33
Hezky den, rada bych se poradila ohledne vyroby kremu a impregnace v jednom, do mesta (tj.brecka, vymetani kaluzi, obcas snih). Mam zatim smes vceliho vosku a oliv.oleje. Chtela bych jeste pridat lanolin a mandlovy olej. Nekde jsem cetla, ze lanolin na boty nedavat, nevite o tom neco? Jinde zas, ze ty tuky kuzi ucpavaji, nejvic vosk.. tak kdyz tam bude mene vosku, bude to lepsi? chci,abyboty dychaly, kvuli tomu mam kozene. Kdyz si najdete chvili casu na odpoved, budu moc rada. Zdravim. Andrea
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Festovní věci
0 # Odp.: Domaci impregnaceFestovní věci 2018-01-23 19:50
Zdravím. Snad se mi podařilo odpovědět výše :-)
S pozdravem
Tom
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit