13.12.2015

Fitwell Yuma osetrovani bot

Zdraví.

Děkuji za váš mail, dotaz.

Koupil jste si moc pěkné boty. Sympatické na nich je, že nemají membránu, což je jen dobře. Kůže venku i uvnitř, taky dobrá volba.

K ošetření vnější kůže (nubuk):

Dokud boty nebudou pouštět vodu dovnitř, tak k ošetření kůže stačí jen impregnační sprej na nubuk. V této kategorii mám největší důvěru: http://www.etilak.cz/produkt-ostatni/cz/44/novinka-fibertec-green-guard-leather/ Obsahuje i trochu výživy a neměl by se měnit vzhled Nubuku. Pokud nepůjde koupit, tak opravdu stačí impregnační sprej na Nubuk z obchodu. 

Určitě bych doporučoval jednou za 2 - 6 měsíců (záleží od intenzity chození) boty důkladně umýt vodou (zvenku i uvnitř) s rozpuštěným jádrovým mýdlem (mýdlo s jelenem). Kůže se vyčistí a mýdlo dodá trochu živin hluboko do kůže (někdo do vody přidá i vaječný žloutek, má skvělé živiny pro kůži, ale nejsem si jistý, aby boty nesmrděly). Pokud vám nebude vadit možná změna vzhledu, tak po umytí bot a jejich vysušení, je ošetřit čistým kondicionérem. Níže jsou tipy na ně.

Až ve chvíli kdy začnou boty pouštět vody to přestane být sranda :-)

Potom nastupují krémy. Určitě změní vzhled Nubuku (vyhladí se, ztmavne).

Určitě bych používal Limmer krém, ale Nanášet BEZ tepla, ona ta kůže na botě nemá asi přes 3 mm. Tak by mohla zvláčnět a změknout příliš, pokud by se krém zatepla napouštěl do kůže. Zastudena si kůže vezme, co potřebuje a zbytek se po 10 min. od nanesení setře. Kůže tím pádem moc nezměkne a drží tvar. Stačí namazat 1x měsíčně, nebo i méně. Záleží na intenzitě používání.

Pokud zjistíte, že impregnace od Limmera není dostatečná, tak až tady bych začal uvažovat o impregnaci z včelího vosku.

Jako ideální se mi jeví kondicionér s včelím voskem. Bohužel v obchodech, co mám zkušenost, tak všechny takové krémy mají jen cca. 5% výživy (lanolin) a potom jen včelí vosk a terpentýn na změkčení. Takže krém je hlavně impregnace a časem se začne kůže lámat.

Já na tenčí kůži, kde mi záleží na impregnaci používám vlastní krém: http://www.festovni-veci.cz/products/zivocisny-kondicioner-s-impregnaci-40/

S tím, že sílu impregnace lze upravit přidáním vosku. Nanáším zase jenom zastudena. Vosk zůstává na povrchu a živiny jdou do kůže.

Zatepla nanáším vosk (70-90% vosku v krému) do bot, jen u majitelů, kteří mají prioritu odolnost vůči vodě, bez ohledu na životnost kůže. A to boty nahřívám i na 3x v troubě, dokud kůže saje a potom nechám přes noc dojít ve vypnuté, ale vyhřáté troubě uvnitř. Boty, jsou sice jako gumáky, ale majitel to tak chtěl. Stejně je za rok, dva vyhodí, protože se mu začne kůže v ohybu lámat. Tento postup se vždycky opakuje, když boty začnou pouštět vodu, protože při chůzi, se z kůže v ohybech, vytlačí vosk a voda jde zase dovnitř. Lámání jde zpomalit použitím kondicionéru s 70-90% vosku.

Pokud použiji na boty kondicionér s voskem, tak je 1-2x ročně vyčistím od vosku terpentýnem, nechám vyschnou, natřu čistým kondicionérem, nechám týden v klidu a zase zastudena přetřu kondicionérem s voskem.

Samozřejmě ideální by bylo mít boty z hrubé, FullGrain kůže impregnovanou už při výrobě kůže, ale to je jiná kapitola. U takové kůže stačí jen kondicionér.

K údržbě koženého futra (vnitřku) boty:

Po vypráví ve vodě s jádrovým mýdlem a vysušení (1-2x ročně, nebo podle potřeby a jak intenzivně jsou boty používány. Kůži jen prospěje když ji zbavíte soli, špíny z potu....funguje jako brusná pasta a napomáhá tvrdnutí kůže a jejímu rozkladu), použít jen čistý kondicionér na kůži a jen zastudena, nenahřívat fénem nebo v troubě. Dobrý kondicionér na kůži se prodává v obchodě s potřebami pro koně. jako třeba tady: http://bukefalos.cz/eshop/EFFAX-olej-Leden-ol-5832  Nebo čistý paznehtový olej (100% pure): http://www.festovni-veci.cz/products/paznehtovy-olej/  Já používám vlastní kondicionér: http://www.festovni-veci.cz/products/kondicioner/

Když to shrnu (vnější kůže):

 • sprej z obchodu, dokud boty nepouštějí vodu
 • jednou za čas vyprat ve vodě s jádrovým mýdlem
 • až začnou boty pouštět vodu, tak Limmer krém
 • pokud impregnace od Limmer není dostatečná, tak krém s včelím voskem (% vosku upravovat podle potřeby, většinou stačí 40%)
 • boty ošetřovat zastudena
 • pokud boty pořád pouští vody a opravdu je pro mě priorita impregnace, bez ohledu na životnost bot, tak zatepla napustit kůži včelím voskem (i tady jde trochu pomoct kůži, pokud použiji http://www.festovni-veci.cz/products/zivocisny-kondicioner-s-impregnaci-70/  )

Když to shrnu (vnitřek boty):

 • vyprat 1-3x ročně ve vodě s jádrovým mýdlem

Pokud jsem něco opomněl a máte ještě otázka, budu jen rád, pokud mi napíšete.

S pozdravem

Tom

Dobrý večer,

tak to je vážně neuvěřitelné! Takto rychlá a detailní odpověď mě neskutečně potěšila a velmi si jí vážím, naplňuje mě i dobrým pocitem z toho, že se mezi námi stále nachází lidé, kterým na věcech a jiných lidech záleží. Moc rád si čtu články z Bushcraftportalu a pokud předpokládám správně, tak toto jsou vaše články? http://bushcraftportal.cz/author/tom/

Jsou pro mě úplná pokladnice vědomostí a častokrát mi přijde, že daná problematika je probraná mnohem detailněji než v zahraničí. 

Když jsem si před lety kupoval první věc od Fjallraven, ani jsem neočekával, že se u bude taková podpůrná základna. Je prima mít kolem sebe podobně zaměřené lidi.

No a nyní k těm botám.

Ten Fibertec green guard leather si seženu a vyzkouším v době, kdy budou botky v pohodě nepromokavé.

Bylo by možné přes vás koupit následující?

 1. Limmer boot grease
 2. živočišný kondicionér na kůži bez impregnace 
 3. živočišný kondicionér na kůži s impregnací 40% 

Volil bych rovnou kombinaci do budoucna i kvůli poštovnému, peníze bych vám poslal na účet předem.

Doma se mi válí ještě pár kombinovaných bot, tak uvidím, jestli se z nich dá ještě něco zachránit. Moje boty Fitwell Yuma jsou pro mě takovým vstupem na toto pole, díval jsem se na nádherné kousky z Full Grain kůže, ale to je zatím trochu mimo můj rozpočet a asi i použití.

Ještě jednou vám moc děkuji za informace a těším se na další články.

Pěkný večer přeji

Martin

Zdravím Martine.

Děkuji za mail. Ano pár článků na bushcraftportalu.cz jsem napsal a jsem moc rád, pokud můžu něčím malým pomoct. Vždyť internet od toho tady je, aby si lidi vyměňovali zkušenosti a informace :-)

Krémy vám pošlu zítra. Musím je vyrobit (kromě Limmer), snažím se, aby krémy byly co nejčerstvější a v co nejlepší kvalitě.

V bazaru mám občas kvalitní boty na prodej, tak se můžete kouknout a možná se pro vás něco najde:

http://www.festovni-veci.cz/produkty/bazar/

Často jsou velmi slušné boty na Ebay

Přeji pěkné pondělí a boty ať slouží.

Tom

Dobrý večer,

děkuji moc. Jakmile věci využiji, napíšu nějaké zkušenosti. Mám rád, když věci používám a „vím” proč. Že to není jen jako, že mi někdo v Hudy sportu strčí nějaký přípravek a já ho bezmyšlenkovitě použiji. Jsem opravdu velmi zvědavý, jak se bude kůže s přípravky chovat.

Přeji hezký zbytek dne

Martin

Zdravím.

Jsem moc rád, že patříte mezi lidi, kteří přemýšlí nad tím, co dělají.

Krém se tak trochu vymyká tomu, na co budete asi zvyklý u krémů. Doporučuji natírat ručně. Holýma rukama.

Teplo rukou a doslova vtírání krému do kůže je důležité.

A rukám krém spíše pomůže, však uvidíte :)

Tak ať slouží. Krémy jsou večer uvařené a dneska je posílám.

S pozdravem

Tom

Dobrý den,

tak se ke mně konečně dostal balíček. Pošťák ho na adresu ani nehodil a na internetu bylo, že jsem byl nedostupný :) asi před Vánocemi nestíhají. Krémy jsou nádherné. Hned jsem vyzkoušel kondicionér na futru kožených bot a taky na pásek. Mám pocit, že výsledek je ihned vidět. Kůže úplně mění charakteristiku. Akorát si nejsem jistý, jak dobře půjde prstem nanášet ten kondicionér + 40 % impregnace. Přijde mi téměř pevné skupenství :)

Opravdu vám moc děkuji a údržbu si užívám!

Na seriál se moc těším, na kterých stránkách bude dostupný?

Jinak přeji pohodové prožití svátků a dobrý vstup do nového roku se spoustou zážitků, nejen s koženými botami na nohách :)

Martin

Zdravím.

Jsem moc rád, že balík dorazil v pořádku. A ještě radši, že jste spokojen.

Na kondicionér pozor, radši méně, než více, Klidně naneste opravdu min. množství a nechte pár dnů (5-7) působit a potom popřípadě opakovat.

Mám zkušenost, hlavně u bot z kůže do 2 mm., že než jsem boty domazal kondicionérem, tak už, tam kde jsem s mazáním na nich začal, byly suché. Kůže trochu změkla, ale po pár dnech se olej v kůži prosákne do hloubky a kůže změkne ještě více. Tak obezřetně :-)

Druhý krém 40%, se opravdu tvrdě jen tváří. Staří ho rozrýpnout, třeba nožem, vzít si kousek krému mezi prsty, rozemnout a krém okamžitě změkne a příjemně se nanáší, vtírá.

Stejně tak nanáším 70% krém a není s tím problém. Však uvidíte a najdete vlastní způsob, jak s ním pracovat:-)

Seriál chci dát na své stránky: http://www.festovni-veci.cz/

Bude to ještě nějaký ten týden trvat. Něco už jsem nafotil, ale budu muset znovu. Ve spěchu jsem nenafotil, jak boty mýt, což je celkem důležitý a hodně zanedbané boty se myjí i den, dva.

Chci ať je seriál kompletní tak, jak bych sám byl jeho čtenářem,při hledání informací o tom jak pečovat o boty a nic o tom nevěděl.

Nebude to lehké, ale baví mě to :-)

Pokud máte jakékoli otázky, klidně pište a i třeba pokud máte nápady, co do seriálu dát, na co se soustředit.

Sám často přehlížím samozřejmé věci, ale pro mnoho lidí nejsou samozřejmé.

Přeji krásné a pohodové svátky a hlavně zdraví.

S pozdravem

Tom

Ahoj,

kondicionéru jsem dal jenom maličko a očekávám zázraky :) řekl bych, že ani jedny moje boty nejsou ze super kvalitní kůže. Mám ještě tyto: http://www.hanibal.cz/boty/panske-boty/nizke-boty/13694-hanwag-rotpunkt/#parametry

ty by měly být ze semišové kůže. Na ně by bylo možné použít také kondicionér že? respektive 40% impregnaci, která však asi změní povrch semiše tím, že bude „zalepený” voskem.

Na seriál se těším, protože mám pocit, že v tématu panují rozpory i mezi „odborníky” ve specializovaných prodejnách. Kdysi jsem pracoval v Rock Pointu jako prodavač a měli jsme tehdy školení od SnoSealu a tehdy nám bylo řečeno, že je to to nejlepší, co se dá používat. O tom, jak dopadly boty ošetřované SnoSealem, je mnoho příspěvků na Outdoorforu. Moje historické Hanwag Alasky jsem SnoSealem také ošetřoval a ke konci to již bylo na kůži znát. I přesto byla jejich životnost přes osm let a věřím, že ještě dnes někomu slouží.

Přeji fajn večer

Martin

Ahoj Martine.

S kondicionérem to chce opravdu přiměřenost a v tomhle případě méně, jak více. Přesně jak jsi to udělal ty. Výhoda je, že pokud kůže potřebuje více kondicionéru, pořád je tvrdá, tak můžeš kondicionéru přidat. Horší by to bylo naopak. Kdyby se ti kůže rozměkla natolik, že by ztrácela tvar. zachránit by to možná šlo, vyprat boty v Jarové vodě, ta hodně odmašťuje, ale zase škoda kondicionéru :-)

Boty jsou to pěkné a určitě by dopadly s 40% jak píšeš. Pokud bys je namazal jen kondicionérem, tak kůže ztmavne a možná by šla i vykartáčovat, aby zase byla chlupatá. Nezkoušel jsem to. U tak tenké kůže bych namazal zlehka kondicionérem, nechal pár dnů v klidu a pokud by nešly vykartáčovat, tak bych použil fén. Tady to nebude vadit, nepoužívá se vosk a mazivo vnikne ještě hlouběji a povrch bude sušší. Zkusil bych to na kousku boty, která nejde moc vidět a podíval se jak reaguje. Pokud bych chtěl vodoodolnost a zachovat semiš, tak jedině sprej na nubuk, dobrý má Tilak i s trochou kondicionéru. Pokud by to nestačilo a já trval na vodoodpudivosti, tak 40% krém s voskem, ale zastudena.

Bohužel s informacemi je to špatný. Taky jsem před léty věřil, že SnoSeal je to nej na boty a mazal jsem s ním i kožené futro bot a boty zničil. Je pravda, že SnoSeal je skvělá impregnace (stejně jako když si člověk sám udělá krém z vosku a terpentýnu), ale jako výživa je na nic. Ono když jsou boty z opravdu kvalitní kůže, tak se škody projeví až po letech, ale většina bot v obchodě není z takové kůže a výsledek vyleze mnohem rychleji na svět :-(

Přeji pěknou neděli a klidně napiš, pokud tě něco napadne.

Tom

19.12.2015

Dobrý den,
omlouvám se, že Vás opět otravuji, ale zajímalo by mě, jestli nevíte kde by se dal sehnat batoh Klattermusen Ratatosk. Podle ohlasů na internetu a také podle Vaší recenze vypadá pěkně. Bohužel cenu, za kterou je u nás k sehnání, nejsem ochoten zaplatit. Vůbec by mi nevadil i nějaký starší, bazarový, bohužel moc věcí od Klattermusenu u nás k dostání není. Zatím s ničím od této značky osobní zkušenost nemám, tak si nejsem úplně jistý, zda to za ty peníze stojí :)
Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den

Dobrý den.

Děkuji za dotaz. Batoh je opravdu špičkový a stojí za každou korunu. Materiál, zpracování, střih, vychytávky, jsou dokonalé. Cena plně odpovídá tomuto batohu.

Servis je bezproblémový. Platí se poštovné i oprava. Opět cena vysoká, kvalita špičková.

Občas jde batoh koupit na německém, anglickém Ebay, ale může klidně trvat měsíce, roky než se tam objeví.

Potom jsou internetové obchody, které mívají slevy. Jako třeba:

http://www.friluftslageret.dk

http://www.addnature.com/klattermusen.html

A další obchody, jen to chce hledat a doptat se, jestli posílají k nám

Tady je skvělý bazar, ale neposílají k nám, ověřují si adresu a akceptují jen Švédsko:

http://www.blocket.se/hela_sverige?q=Kl%C3%A4ttermusen&cg=0&w=3&st=s&c=&ca=11&is=1&l=0&md=th

Pokud najdete způsob jak odtamtud kupovat, bylo by to skvělé.

Pokud se chcetena cokoli zeptat, klidně pište. Rád se podělím o informace.

S pozdravem

Tom

Dobrý den,

díky za odpověď. Opravdu vypadá velmi jednoduše, skoro až spartánsky, což někomu může vadit, ale přijde mi, že čím méně věcí se může pokazit. Zároveň má řadu možností jak jeho objem zvětšit. Bohužel není možnost u nás batoh vyzkoušet, chtěl bych vědět jak bude sedět na zádech. Není za málo a nerad bych kupoval zajíce v pytli. Vy jste batoh kupoval kde?

Zdá se, že firma Klattermusen má jakýsi punc kvality a i bazarové věci jsou celkem drahé :)

Mějte hezký večer.

Martin

Zdravím.

Přesně jak píšete "sparťanský". U mě funguje, že pokud se může něco pokazit, tak se to pokazí. A u tohoto batohu se může pokazit jen přezka, kterou se připíná rolovací uzávěr k batohu a to se dá lehce opravit, nebo nahradit. Proto mám rád věci funkční, jednoduché, blbovzdorné a dělány na výdrž. A tento batoh, takový je.

Batoh se dá u nás koupit:

http://scandinavia.cz/

http://www.scandinaviashop.cz/klattermusen

http://www.alpsport.cz/Manufacturer/cs-CZ/379/klattermusen

Já batoh kupoval asi přímo od výrobce. Teď si už nevzpomínám, je to hodně let a od Klattermusenu někdy kupuji od vyrobce, nebo na inetrnetu v nějakém e-shopu v akci (u této značky nejsou falzifikáty, nejde to) nebo u u nás .

Ano Klattermusen má punc špičkové kvality. Drží si nejvyšší možnou kvalitu, bez ohledu na cenu. 

Jsou tím pověstní a jsou i fan kluby. Často dělají inovace jak v materiálech, tak ve zpracování a nápadech (vyhrávají i nějaká ocenění) a trh je někdy následuje, ale často ne, protože to co dělají je finančně a výrobou náročné a nedá se na tom moc vydělat. Je fajn že majitelé jsou sami nadšenci do turistiky a sami své výrobky testují, navrhují.

Když člověk hledá kvalitu na prvním místě, tak za mě Klattermusen......ostatní značky včetně Arcteryx, Tilak, které považuji za špičkové, jsou hodně za nimi.

Stačí si vzít do ruky nebo do přírody věci od nich a člověk pochopí, proč jsou tak drahé.

Jsem z nich nadšený a tím pádem je můj názor i zaujatý a proto budu jen rád, pokud si zajdete do obchodu a vezmete jejich výrobky do ruky a sám si uděláte názor.

Pokud se chcete ještě na cokoli zeptat, klidně pište.

Přeji pěknou neděli.

Tom

Ahoj,

navrhuji tykání (všiml jsem si, že jednou si tykáme, jednou vykáme) :)

Zavolal jsem si do Skandinavia (NorskaModa) a bylo mi řečeno, že s výrobky Klättermusen končí a že byli hlavním dodavatelem a že vlastně neví co bude dál, ale že přes ně rozhodně něco, co nemají skladem, objednat nejde. A to se vůbec nebavíme o vyzkoušení :) Mají na skladě jeden Ratatosk, ale v barvě žluté, což mi do přírody přijde jako naprosto nevhodná barva.

V Hanibalu kdysi Klättermusen měli a řekli mi, že zjistí situaci a dají vědět, což je pro mě přijatelná situace, jelikož jsou také ochotni vzít věc na vyzkoušení, což z oficiálních stránek nejde…logicky.

Z oficiálních stránek jsem pochopil, že by mohlo být poštovné zdarma, ale zase za plnou cenu 200 €. Občas by se dalo někdo v zahraničí najít nějakou slevu, ale zase se to vynahrazuje poštovným.

Věřím a pevně doufám, že kvalita firmy je vysoká, ale přiznám se, že některé věci mi přijdou hrozně nedotažené. Četl jsem např. tento článek: http://www.hedvabnastezka.cz/klattermusen-gleipner-kalhoty-do-divociny/

Kalhoty jsou to pěkné, ale cena za ně je až neuvěřitelná. Navíc když se podívám třeba na očka pro pásek vepředu, jsou strašně daleko od sebe a tím pádem je pásek nad kalhotami. Stejně tak zakončení kalhot stahovacím páskem. Stáhnu nohavice a co s tím koncem pásku? Kapsy na zadku mi taky přijdou skoro zbytečné. Když v nich něco bude, je horší si sednout a akorát mě to bude tížit. Pochopil bych to u běžného výrobku, ale 8000 Kč? Samozřejmě se dá stahovací pásek zkrátit, nemusím používat zadní kapsy a mohu si nechat našít poutka na pásek…

Není problém věc vyrobit, ale těžké je to vymyslet. Maličko mi to připomíná situaci okolo výrobků firmy Fjallraven, se kterými mám větší zkušenosti. Jejich vybavení a oblečení je sice maličko jiného určení a spíše tak trochu Bushcraft, ale na tomto poli mají zase praktické věci. Nicméně někteří mají pocit, že jakmile má věc našitou lišku, že je to automaticky záruky kvality.

Pokud srovnám například tento batoh: http://www.fjallraven-shop.cz/fjallraven-rucksack-no-21-large,F24206.html s Klättermusenem Ratatosk. Objem je cca stejný, variabilnost nesrovnatelná, pohodlnost nesrovnatelná. Akorát je to G-1000 a hlavně RETRO jako blázen :) Asi taky vydrží dlouho…

Měj fajn den

Martin

Ahoj.

Určitě si tykat můžeme, budu jen rád.

Tak to je škoda, že Klattermusen u nás končí, občas když jsem byl v Praze, jsem si zašel do Harfy, kouknout na Klattermusen.

Jak jsem psal, jsem zaujatý a nadšený z Klattermusen a je jen dobře, že máš svou vlastní hlavu a nenecháš se strhnout :-)

Na Fjallraven jsem taky koukal a měl ho v rukách. Moc pěkné věci mají a možná bych i něco koupil, ale už to mám pořešené a nechci kupovat něco co už mám.

Ohledně cen jsou hodně vysoko, ale občas se dají koupit od nich věci i s 70% slevou a to už je dosažitelné i pro mě :-) a za tuhle cenu už opravdu nejde koupit nic lepšího na co se můžu spolehnout. Stejně už asi od nich nebudu nic kupovat. To co jsem chtěl (batoh, kalhoty, tašku) už mám, vypadá to, že to bude sloužit i mým potomkům po mnoho generací. A to, co ještě potřebuji nakupit, neprodávají.

Ještě se vrátím k srovnání Fjallraven a Klättermusenem Ratatosk. Jeden jsem měl v rukách a druhý mám doma. Upřímně a teď se snažím být nezaujatý, pokud nebudu srovnávat cenu, tak pro mě vyhrává Klättermusenem Ratatosk. Materiál je trvanlivěší, střih batohu více k tělu, větší variabilita díky páskům na batohu na připevnění věcí, možnost připnout bederák, Popruhy na ramena neposoudím, nenosil jse Fjallraven na zádech. No a více se mi líbí:) I když se mi líbí retro, ale tohle ne.

Ale to je zase věc názoru, který každý může mít jinak :-) Což je fajn, nemám rád, když všichni nosí jednu věc a není pestrost a variabilita :-)

Zatím ahoj.

Tom

Ahoj,

tak jsem dva dny strávil tím, že jsem vybíral, četl, srovnával ten batoh a vypadá to, že jsem rozhodnutý. 

Požadavky zněly asi takto:

 • batoh na běžné nošení
 • batoh na jednodenní výlety
 • batoh na dvoudenní výlety
 • batoh na via ferraty
 • batoh s hodně pohodlným polstrováním ramen
 • možnost připnutí cepínu, maček
 • variabilnost připnutí věcí
 • jednoduchost, odolnost, dlouhodobá výdrž
 • netradiční design, ale zároveň nenápadnost
 • to, aby mě oslovila značka :)

Věřím tomu, že Ratatosk mi všechny tyto požadavky splní. Asi bych dokázal do výběru zahrnout i další výrobky, ale přiznám se, že mě také láká vyzkoušení nové značky (na kterou slyším jenom samá pozitiva).

Díval jsem se ještě na Klättermusen Gungner 40, ale mám pocit, že jeho velikost je už na běžné nošení až moc velká. Zároveň asi nebude úplně dostatečně velký na delší pochody. Prostě to by bylo až moc univerzální řešení, kdy bych ale musel kompromisů udělat na každé straně dost (na denní nošení moc velký, na dlouhé tůry moc malý). Bude mi tedy muset stačit stařičký Deuter Guide 45+.

Těším se, že si batoh budu moct upravit podle potřeb a díky připínacím řemínkům jeho objem případně zvětším.

No a teď se nabízí otázka kde ho objednat. V Čechách mi ho nabízí za cenu, která je ještě o 2000 vyšší než ve Švédsku. Je tedy možnost využít přímo oficiálních stránek Klättermusen, kde je poštovné zdarma nebo třeba obchod v Dánsku: http://www.friluftslageret.dk

tam je cena pěkná, ale zase poštovné…nicméně i tak je to lacinější, než na oficiálním obchodě.

Co si o tom myslíš? Bude mít objednání v oficiálním obchodě nějakou výhodu?

Měj fajn den

Martin

Ahoj Martine.

Koukám, že máš na batoh stejné požadavky jako já :-) Kromě via ferraty, připnutí cepínu, maček :-)

Vidím, že už jsi se rozhodl a máš tu příjemnější část před sebou - nákup :-)

Já nakupoval Klattermusen i přes E-shop. Jen jsem jim dopředu napsal dotaz, jestli zasílají zboží do ČR. Cena poštovného je vždycky kolem 500 Kč. a jaký model prodávají.

Ohledně reklamace, což jsem u Klattermusenu ještě nezažil, vše řešíš s tím obchodem, kdes kupoval. Racenze docela chválí obchody seveřanů, že nedělají s reklamacemi potíže. Jen zase platíš poštovné a zase není špatné jim před reklamací napsat, kolik to bude celkově stát.

Výhodu objednání s stránky výrobce jsou snad jen dvě

1) pokud bys čekal na další Vánoce v 2016. protože asi 2 týdny před vánoci mají výprodej s až 70% slevou a to potom se vyplatí u nich kupovat.

2) máš jistotu, že ti pošlou nejnovější model, který mají.

Snad jen, co by mohl být problém s e-shopem, je že ti pošlou starší model, místo nejnovějšího modelu. Což se mi už stalo, ale zboží jsem vrátil a peníze dostal zpět.

Takže díval bych se hlavně na cenu a na typ modelu (klidně jim i napsal). Kvalita zboží je všude stejná.

Konkrétně u batohu Ratatosk má nový model vespodu ochranu z Kevlaru, já tam mám ještě kůži, má jiné popruhy, spony...

Jinak Ratatosk jsem bral i na vícedenní cestování, ale batoh byl opravdu našlapaný - nacpaný, ale člověk měl na zádech malý batoh a nebudil takovou pozornost.

Jinak jej používám na nošení věcí po městě, na nákupy, na jednodenní cestování s rodinou, kam dám všechny věci. Takový malý univerzální batoh na všechno :-)

Na jednodení cestování sám nemám nic, nebo jen ledvinku: http://www.klattermusen.com/packs-and-gear/fimmafang-lumbarpack-dark-green

Nedo tašku: http://www.klattermusen.com/packs-and-gear/fenja-shoulderbag-ebony

Koupil jsem si teď Gungnera 50 a do něj dám pohodlně všechny věci na více dnů. Je to luxus :-)

No a když jdu s klukem (má 10 let), tak beru Mjölner 75  a do něj se toho vleze opravdu hodně :-)

A to ještě nepoužívám přídavné 6l. kapsy: http://www.klattermusen.com/packs-and-gear/sidepocket-6l-burnt-russet

Pokud se chceš na něco zeptat, klidně napiš.

Jinak přeji krásné Vánoce :-)

Tom

Pořád koukám na ten Nový Ratatosk. Je opravdu dobře vytuněný, v porovnání s mým starým batohem.

Asi si udělám příští rok radost. Prodám v bazaru starý batoh a koupím nový :-)

Tom

Ahoj Tome,

koukám, že máš pěknou výbavu od Klättermusenu, to by si asi zasloužilo nějaké další recenze :) Osobně jsem nikdy nepřišel na chuť ledvinkám kolem pasu, ale také to může být způsobeno tím, že dřívější modely nebyly nic moc extra designově povedeného. Na této ledvince se mi líbí, že je možné ji připnout ke všem batohům. O kapsách na bok jsem taky uvažoval, ale cena mě docela odradila. Zároveň bych se už dostával k tomu, že z malého batohu budu násilně vytvářet velký. A už jsme zase u kompromisů. Možná je to určitý způsob úchylky (ženské mají boty), ale dříve jsem měl víceméně na každou aktivitu batoh (lyže, skialpy, město, lezení, ferrata, velký, střední). Nedávno jsem téměř všechny prodal a chtěl bych aktualizovat. No a začnu právě Ratatoskem, jako první vlaštovkou od pro mě neznámě značky a potom bude možná následovat něco většího. 

Ty ty vnější kapsy nepoužíváš z důvodu vlastnictví většího batohu?

Jinak dnešní bazary jsou super, jsem si jistý, že tvůj batoh se okamžitě prodá a člověk tím pádem může výbavu obměňovat celkem rychle a bez ztrát na financích (ideální je samozřejmě, že obměna není třeba).

Ten nový Ratatosk má řadu novinek, ale myslím, že jsou jenom k lepšímu a že bude sloužit stejně jako tvůj starší model.

Měj se hezky a těším na odpovědi.

Krásné svátky přeji

Martin

Ahoj Martine.

Ano mám od Klattermusenu pár věcí. Dlouho jsem sháněl festovní věci na výdrž, které jsou i praktické, propracované a až u Klattermusenu jsem zakotvil. Nemám všechno od nich, ale to důležité ano :-)

Ledvinku jsem taky nikdy neměl, ale teď mám ledvinku, které je jako malý batoh. Kolem pasu ji nosím občas, spíše ji nosím na zádech přes rameno, je to pro mě pohodlnější a hlavně se do ní vleze všechno, co potřebuji na 1 denní cestování :-)

Kapsy sice doma mám, ale používám opravdu velmi málo. Mám radši, když je vše v batohu a nic na něm nevisí. Tady to mám tak nastavené v hlavě, kapsy jsou skvěle udělány a na batohu drží, ale já je prostě nenosím.

Úchylek mám taky pár :-)

Nový Ratatosk, jak píšeš, má řadu novinek a hlavně k dobrému. Pro mě je nejdůležitější, nová spona na bederáku a kevlar na spodku batohu.

Myslím že Ratotoskem jsi neudělal chybu. Já je mám opravdu hezkou řádku let, používaný skoro denně a slouží perfektně bez chyby a vypadá v výborné kondici.

Zatím ahoj a pěkné svátky.

Tom

Ahoj Tome,

tak dnes jsem Ratatosk objednal a těším se na něj jak malý kluk :)

Brašny jsem k němu zatím neobjednal, ale možná nějaké pořeším od nás z republiky. Koukal jsem, že se dají koupit za celkem směšnou cenu kolem 200 (samozřejmě zpracování a kvalita bude asi někde jinde, než Klättermusen). Plánuji také pár homemade vychytávak k upínacímu systému, ale uvidím jak to celé dopadne, protože mám taky rád co nejjednodušší vzhled batohu. Každopádně se ozvu jak dorazí a doufám, že budu sršet nadšením.

Jak ti sedí na zádech ta ledvinka? Nesklouzává do boku?

Měj fajn den

Martin

Ahoj.

Tak gratuluji :-)

dej mi prosím tě potom info, jak velké je krytí spodku Kevlarem,. Na fotkách to nejde vidět.

Ledvinky na zádech drží velmi dobře, nesklouzává.

Zatím ahoj.

Tom

Prohledat stránky