IMG 20180319 194439

Čištění, renovace, oprava úsně na kožené obuvi

Je zavedený zvyk, že boty se moc neudržují. Maximálně se očistí kartáčem, mokrým hadříkem od svrchní špíny. Ti svědomitější použijí i krém na boty a své boty vyleští. I když určitě existují čestné výjimky, které se o své boty svědomitě starají.
A proč? Protože boty jsou přece spotřební materiál, který se po čase vyhodí a nahradí novými botami. 
Jsem přesvědčený, že toto není zrovna šťastný přístup k něčemu, co nám umožňuje cestovat, poznávat krásná místa na zemi. Vždyť obuv, která nás nosí je zodpovědná za to, že nás nohy, záda, klouby nebolí, máme nohy v suchu i když prší, máme je v teple i když je venku zima. Můžeme si užívat života a poznávat jeho krásy. Bez obuvi bychom dneska těžko cestovali.

Proto jdu proti zavedeným zvyklostem. Boty by měly sloužit roky, ideálně celý život majitele. Neměly by se často obměňovat. Vždyť se časem vytvarují přesně podle chodidla, komfort v nich je časem lepší a lepší. Stejně jako víno, časem získává hodnotu.

Mít pár bot na celý život je i velmi šetrný pro životní prostředí. Ano na výrobu takovýchto kvalitních bot se použije useň, kterou nám darovalo zvíře, které zemřelo, nebo bylo zabito prioritně pro maso. Co je ale lepší, když se smrtí jednoho zvířete obuje cca. 10 lidí na dalších 50–70 let, nebo jestli si lidé budou, každý rok až dva kupovat boty vyrobené z textilu, plastu a gumy. Přitom na vypěstování bavlny a výrobu plastu, gumy se spotřebuje mnohem více energie, surovin, vody než na život jedné krávy, a to nepočítám počet mrtvých tvorů, kteří zemřou těžbou ropy, její zpracování, transportem atd. Proto si i myslím, že celokožené boty na celý život, jsou mnohem ekologičtější, humánnější a šetrnější k životnímu prostředí než obuv, která není vyrobená z kvalitní kůže.

Od kožených bot lidé očekávají dlouhou životnost, spolehlivost, komfort po mnoho let, ideálně na celý život. Toto vše kožené boty můžou poskytnout. Často po velmi dlouhou dobu a kvalitní boty i po celý život jejich majitele.
Je tu jen jedno velké ALE.
Proto, aby tomu tak bylo, je třeba čas od času, takovéto boty vyčistit, promazat, ošetřit. Odstranit z usně nečistoty, pot a jiné látky, které se během chůze v ní nashromáždily, škodí ji. Dodat ji ztracené oleje, které se při chození pomalu z kůže vytrácejí, nebo se znehodnocují . Oleje dodávají úsni požadovanou pružnost, odolnost, dlouhodobost. Pokud boty zmoknou, je ztráta olejů ještě rychlejší. ZDE je článek zabývající se čištěním obuvi z usně a může vám pomoct, pokud se rozhodnete o své boty starat sami.

Krémy na ošetření vašich kožených bot, si můžete koupit ZDE .

Pokud se o své boty člověk nestará, výrazně zkracuje jejich životnost a takovéto boty neposkytují svému majiteli potřebný komfort, spolehlivost, dlouhou životnost.
Pokud se člověk o své boty stará, tak ta se mu odvděčí dlouhou a kvalitní službou a to až do roztrhání těla :-)

Každé kožené boty jsou individuální, stejně jako jejich majitel. Každý pár bot je používán různě často, na různých místech, různým způsobem. Jejich majitel má na ně specifické požadavky. No hold, každé boty vyžadují individuální péči.

Pokud jste se rozhodli, nechat si ošetřit svou obuv. Tak další postup je takovýto:

 • Vyberete si službu o kterou máte zájem (Př. služba č.1).
 • Napíšete mi mail (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) s fotografií bot, které si chcete nechat ošetřit.
 • Můžete v mailu specifikovat, co potřebujete. Vše je o komunikaci.
 • Já vám potvrdím přijetí objednávky, popřípadě vás požádám o upřesnění vašich požadavků a potvrdím vám cenu.
 • Pokud se vším budete souhlasit, zašlete mi boty poštou.
 • Platba předem na bankovní účet je s poštovným 100 Kč, platba dobírkou je poštovné 200 Kč. Při osobním převzetí, bez poštovného.

Zde si můžete vybrat službu o kterou máte zájem: 

 Služba  Cena  Očištění obuvi mechanicky (kartáčem a vlhkým hadříkem)  Vyčištění bot do hloubky, speciální mycím prostředkem, který z usně vytáhne nečistoty, sůl, pot... Odstranění vosku z obuvi  Ošetření obuvi 100% kondicionérem  Impregnace obuvi   Broušení, tmelení, barvení, stabilizace barvy
600,-   ANO NE   NE   ANO NE   NE  
1100,-   ANO  ANO  ANO  ANO NE  NE  
1600,-   ANO  ANO  ANO  ANO  ANO NE
3000,-   ANO  ANO  ANO  ANO  ANO  ANO

Vysvětlení pojmů:

Očištění boty mechanicky (kartáčem, vlhkým hadříkem) - používá se jemný kartáč a destilovaná voda, která je k usni velmi šetrná, nemění Ph ústně.

Vyčištění bot do hloubky, speciálním mycím prostředkem, který z usně vytáhne nečistoty, sůl, pot - speciální mycí prostředek se napění, tato pěna se nanese na useň. Pěna pomalu vytáhne z usně nečistoty. Tento postup se opakuje tak dlouho, dokud je pěna znečištěna látkami z kůže. Takovýto způsob čištění usně je velmi šetrný, účinný. Používá se na čištění usně v muzeích. Mi se velmi osvědčil, při velmi znečištěných materiálech, které nebyly velmi dlouho čištěny a může hrozit jejich poškození, nebo zničení. Tento způsob dokáže snížit poškození na minimum, často vyloučit zcela..

Odstranění vosků z obuvi – obuv, kterou ošetřuji, je často ošetřena přípravky s příměsi včelího vosku za tepla, nebo i za studena. Vosk je buď na povrchu usně, nebo hluboko ve struktuře usně (ošetření voskem zatepla), kde kolagenní vlákna usně jsou k sobě slepená, ta se potom trhají, lámou a dochází k poškození samotné struktury usně. Pomocí kvalitního terpentýnu, lze tento vosk z usně částečně odstranit. Terpentýn vosk rozpustí, ten se společně s terpentýnem z usně uvolní a odplaví. Bohužel nejde odstranit 100% vosku z kůže, ale díky navazujícímu speciálnímu tukování, ke kterému po odstranění vosku terpentýnem dojde, se dokáže hluboko do struktury usně dopravit dostatečné množství olejů a kolagenní vlákna úsně se od sebe odlepí a se obalí sec tuky. Opět se obnoví pružnost, trvanlivost usně. Bohužel občas je poškození kůže velmi velké, ale výše uvedený ošetřením, lze prodloužit životnost usně, výrazně zpomalit další znehodnocování usně.

Ošetření obuvi 100% kondicionérem - useň se ošetří buď 100% kondicionérem, nebo jinou speciální tukovací směsí, které se používají profesionály při renovaci usně. Hluboko do struktury usně. Tak aby se nahradily ztracené, nebo znehodnocené oleje, kterými se kolagenní vlákna usně opět obalí. Tím useň získá zpět svou pružnost, houževnatost a prodlouží se výrazně její životnost. Postup a výběr tukovacího procesu je velmi individuální. Velmi záleží na samotné úsni, jejím stavu a jejímu dalšímu určení.

Impregnace obuvi – se provádí buď impregnací kožené obuvi, nebo jinou impregnací (pokud se trvá na nezměnění vzhledu usně). Impregnace se provádí studeným způsobem. To znamená, že impregnace je na povrchu usně, může se obnovovat a hlavně nepoškozuje samotnou úsni tím, že by ji zalepila, ucpala, slepila kolagenní vlákna k sobě. Useň je chráněna, je zabráněno dalšímu vyplavování olejů z usně a hlavně není useň poškozena.

Broušení, tmelení, barvení - Materiál je vybroušen, vytmelet speciálním tmelem na kůži, tak aby nebyly vidět žádné rýhy, poškození. Dále je materiál nabarven speciální barvou na kůži, která je stabilizována. Jedná se o náročný proces, který vyžaduje zručnost, kvalitu a hlavně cit pro barvu.

Další služby jsou po domluvě. Jako například oprava poškozeného šití bot, barvení usně. Cena je individuální stejně jako rozsah opravy a je stanovena na základě vašich informací a to předem, před odesláním bot k opravě.

Pár informací o mé práci. 

Údržbou, opravou, péči kožených bot se zabývám déle než 10 let. V posledních dvou letech se zabývám i výrobou vlastní celokožené obuvi.  Mnoho zkušeností, dovedností a znalostí jsem získal vlastním studiem odborné literatury, praktickým zkoušením a často konzultací s lidmi, kteří se péči o kúži věnují profesionálně. Práce jsou prováděny s nejvyšší šetrností s ohledem na hodnotu a životnost obuvi. Opravy, restaurování je prováděno postupy, materiály které se využívají při renovaci úsně v můzeích, nebo při opravách koženého nábytku profesionály z oboru restaurování úsni, nebo vlastními postupy, materiály (100% kondicionér, impregnace), které mám ověřeny lety vlastních zkušeností. Při opravách, restaurování spolupracuji s dalšími odborníky na kůži, šití bot.

Važme si veškerých starých věcí řemeslné výroby, nejen pro jejích hodnotu, ale také jako práci a odkaz naších předků.

Desatero:

 1. neustále se vzdělávat, získávat informace a dovednosti...zlepšovat se,
 2. ke každé práci přistupovat s pokorou,
 3. nešetřit si svou práci na úkor kvality,
 4. používat k opravě jen kvalitní materiály,
 5. nepoužívat postupy, které práci ušetří, ale zkracuji životnost,
 6. nic nevyhazovat, neničit,
 7. dělit se o své zkušenosti, dovednosti s lidmi, kteří mají zájem,
 8. každý pár obuvi by měl sloužit co nejdelší dobu, vždyť zemřelo zvíře, které nám darovalo svou kůži,
 9. odmítat opravy šizením pro překupníky,
 10. vše na světě máme jen půjčené ± 75 let.

Oprava bot. Celkové vyčištění, přebarvení, tmelení, vyleštění, impregnování. Opet jsem si přizval na pomoc proifesionála pana Blasbalka.

Červenec 2019

Boty v stavu jak mi poštou přišly:

Boty po renovaci:


Borisovi jsme renovovali pěkné zimní boty. Tentokrát se opravovalo i šití. Pan Blasbalk odvedl skvělou práci. Boty byly vyčištěny (i zevnitř), vybroušeny, vytmeleny, přebarveny, vyživené, barva stabilizována, boty impregnovány. Poškozené šití opravené stejnými nitěmi, tak aby vše vypadalo perfektně....

Prosinec 2018

Před renovaci:

Samotná oprava šití a jak boty vypadaly po celkové renovaci:


Kristýně jseme renovovali boty. Musel jsem si přizval pana Blasbalka (http://www.renovujikuzi.cz/ ), který je specialista na renovaci kůži. Boty krásně přebarvil. Tmavě hnědá s mramorovým žíháním, špička a pata má tmavší odstín. Boty byly vyčištěné, nabarvené, vyživené, barva stabilizována a celkově naimpregnováno:

Listopad 2018

Boty před ošetřením:

Boty po vyčištění:

Boty po celkové renovaci:

 

Komentáře   
martin
+1 # Odp.: Oprava kožené obuvimartin 2018-04-05 18:59
perfektní,pravdivé,inspirující,k zamyšlení
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
Přidat komentář