RecenzeVyzkoušení a ohodnocení zajímavých věcí

IMG 20210527 110326 1

Zdravím přátelé.

Na doporučení známého, jsem se podíval na boty od ševce Bertl.

Má velmi zajímavé boty, hlavně opravdu robustní materiál - 4 mm kůži. Což je můj šálek čaje :-)

Po pečlivém prostudování jeho stránek, projití internetu na forech, jsem zjistil, že je to opravdu velmi kvalitní švec, který miluje své řemeslo a šije špičkové boty. Boty vychází z pracovních bot z 20 let 20 století.

Z jeho bot mě zaujaly tři modely.
 1. První model jsou vysoké motorkářské boty ušité z nádherně tlusté 4 mm kůže.
 2. Dále mě zaujaly boty z jednoho kusu kůže bez švu.
 3. A nakonec jsem se zakoukal to těchto bot. Kde jsem měl problém s podrážkou. Chtěl jsem gumovou.

Napsali jsme si. Zjistil jsem, že má tento model i s gumovou podrážkou. Při diskuzi ohledně velikosti, jsme zjistili, že moje kachní nohy jsou i pro jeho boty moc široké. Tak mi nakonec boty ušil podle mých nohou se speciální šířkou a to bez příplattku. Tak to mi spadla čelist. S tímto přístupem jsem se setkal poprvé a určitě zaslouží velkou poklonu.

K samtným botám, zkušenostem z první procházky.

Než jsem vyšel, dal jsem do bot své oblíbené vložky do bot, na nohy tenké silonové ponožky noname, na ně tlusté ponožky a v hlavě jsem měl spousty otázek, obav, očekávání...

Boty jsou celé ušité z 4 mm hrubé, promaštěné kůže. Špička boty má kůži otočenou rubem ven, aby kůže lépe odolávala mechanickému poškožení. Zbytek má tu samou kůži, ale lícem ven, aby byla bota hezčí. Na můj dotaz, jestli se jedná o GalloJuchten, mi odpověděl, že on má promaštěnou kůži, nic víc. Přikládám fotky na srovnání. Na fotkách je Italská bota od Dallapé s kůží GalloJuchten 3 mm a  bota od Bertl promaštěná kůže 4 mm. Já osobně nevidím, na pohmat necítím rozdíl:

IMG 20210528 090515 0

IMG 20210528 090540 1

Srovnal jsem i kvalitu kůže na malém testu. A to vrásky při stlačené kůže. U nekvalitní kůže se tvoří velké bubliny, jak se svrchní vrstva odděluje od zbytku kůže. Znamení, že kůže nebyla kvalitně vyčiněna:

IMG 20210528 090936 1

Tady je kůže použita na botech od Bertl. Vlásky jsou minimální:

IMG 20210528 090824 5

Boty mají opatek i tužinku. Jsou bez polstrování, jen v přední části boty je podšívka z tenké, hladké, třísločiněné kůže.

Celkové zpracování velmi dobré. Jen jsem našel jeden nešvar a jedu konstrukční zajímavost z které mám obavu. Čas ukáže jestli oprávněnou.

Takže malý nešvar. Pata je šitá do rozřízlé kůže. Což znamená, že kůže se malinko nařízne a až do tohoto řezu se šije. Takže steh je schovaný v kůži, není vidět a hlavně nejde poškodit:

IMG 20210527 105020 2

Bohužel našel jsem tři místa, kde ševci trochu ujela ruka, šev nezajel tak úplně do řezu. Uvidíme, jestli to bude mít vliv na kvalitu boty. Na pohmat steh nevyčnívá:

A konstruční oříšek, jsou díry v spoji mezi jazykem, svrškem. Mám velké obavy, že tudy poteče voda:

IMG 20210527 104416 6

Pocity po první procházce v Polanecké nivě. 

Jen u Lundhags se mi stalo, to co se mi stalo s těmito botami. Na první procházce, která je vždycky nejhorší. Vždycky po cca. 5 km sundám boty, aby si nohy odpočinuly od bot. Jsem celou cestu (cca. 20 km) boty sundávat nemusel. Pohodlíčko. Boty netlačí, jsou dost široké v přední části, pata krásně drží, podrážka se ohne.

IMG 20210528 122746 0

Celou cestu jsem si užíval výlet a to bez otlaků, puchýřů.

Samozřejmě jsem musel vyzkoušet konstrukční oříšek, díry u jazyku, jestli nimi poteče voda. Tuto akci jsem si nechal až nakonec. Co kdyby mi nateklo do bot, neměl jsem náhradní ponožky, tak přece nebudu chodit 20 km v mokrých botech.

Takže první průchod potokem. Prošel jsem jej 3x a nohy v suchu. Voda se do bot nedostala:

 

Druhý průchod potokem jsem špatně odhadl hloubku vody a nateklo mi vrchem.

 

Zbytek cesty jsem šel tedy v mokrých botech, ale velmi mile překvapen vodotěsností bot. Bez problémů jsem přebrodil potok s suchými nohami a to jsem boty nijak nemazal. Byly neošetřené krémem, impregnací, tak jak přišly od ševce, který je taky nijak neošetřil. Takže díry u jazyka těsní. Bude to tím, že v tom místě se kůže k sobě přitlačí dotáhnutím tkaniček. V tomto místě není při chůzi pohyb. Takže voda není vtlačována do míst s dírami, pěkně odteče pryč. Tak za mě velké, milé překvapení.

Momentálně se tyto boty staly pro mě velkým, milým překvapením. Ano jsou robustní, těžké, až primitivně jednoduché, svršek je k podrážce přišitý norským šitím dvěma stehy pořádnými provazy. Gumová podrážka je od Bertl, žádný Vibram - v bahně drží. Nikde nic netlačí. Netlačí ani hrana kůže nad kotníkem. Netlačí ani dotažené tkaničky na nártu. Netlačí ani kůže na prsty, když se bota v špičce ohne při chůzi do kopce. Boty jsou velmi specifické, ale získaly si mě právě svou robustností, nekompromisně kvalitním materiálem a překvapivou pohodlností, která byla hlavně díky tomu, že švec přizpůsobil šířku bot mým nohám. Boty jsem tím pádem nemusely rozšlapávat. Za to velké díky. Jediné, co mě mrzí, jsou ony tři nedokonalé šití, které nejsou přesně v řezu na patě.

Těším se na další zkušenosti, výlety s těmito botamy.

Technikálie:
 • velikost 43
 • vnitřní délka napínací stélky: 280 mm
 • délka podrážky: 315 mm
 • šířka podrážky: 117 mm
 • výška boty: 170 mm
 • tloušťka kůže na svršku boty: 4 mm
 • váha jedné boty: 1164 g
 • bota je bez polstrování
 • bota má podšívku jen v přední části boty
 • způsob přišití svršku k podrážce: norské šití.
 • cena: 350 UER

Pár fotek z První procházky po Polanecké nivě:

Jakmile mi boty vyschly, ošetřil jsem je zastudena Krémem na kožené boty. Ti dva si moc rozumí :-)

První mazání spotřebuje trochu více krému. Vytváří se základní podklad pro další mnohem tenčí, udržovací vrstvy krémů.

Tady už dávám druhou vrstvu krému. Kde se snažím nanést a vetřít doslova minimální tenkou vrsvičku krému. Čím tenčí, tím lépe funguje. Takto už mažu boty po každé, když přijdu z lesa a boty jsou očištěné a suché. Tato minimální vrstva krému, chrání kůži před vlhkostí, špínou a zároveň zabraňuje vyplavování olejů z kůže.

Pohodová procházka lesem.

Přidat komentář

Nové články

[span class="hidden-tablet"]Prohledat [/span]stránky