RecenzeVyzkoušení a ohodnocení zajímavých věcí

lundhags syncro high

LUDHAGS Syncro High patří k nejvyšší, nejodolnější obuvi společnosti Lundhags, určené do těžkého terénu a na časté používání.

Otázka zní: Jak jsem se dostal k těmto botám?

Odpověď zní: VyGooglil jsem si jej. Tak dlouho jsem hledal přes fóra, diskuze, blogy, obchody ty nejlepší boty do přírody, až jsem jednoho dne, na švédských fórech zadal „kängor“. A postupně jsem se dopracoval k společnosti Lundhags.

Nebudu psát o společnosti Lundhags (jsou na světe od roku 1932), popravdě moc mě to nezajímá a pokud to někoho naopak zajímá, ať si zajde na jejich stránky a tam se vše dozví.

Největším konkurentem Lundhags v tomto typu obuvi, je Jörn Jensen.

Nakonec jsem si vybral Lundhags z důvodu, větší variability modelů, Lundhags používá na gumovou botu odlehčený kaučuk (je lehčí než guma, má obrovskou životnost /20 a více let/ a je bezúdržbový) a Jörn kängan údajně ne (používá gumu) a je dlouhá čekací doba na koupi jeho bot. No a nakonec se mi prostě boty Lundhags více líbí.

U společnosti Lundhags si můžete nechat ušít boty i na míru. To znamená, že jim napíšete o své touze si nechat boty ušít přesně podle své nohy. Obratem vám zašlou formulář, který vyplníte, dopíšete míry svých nohou a můžete popřípadě i požádat o úpravy samotných bot. Třeba, že chcete, aby boty byly vyšší o 5 cm. Nebo aby použily jiný druh Certech (kaučuková botička). Jinou barvu kůže atd. Jen jim to musíte zřetelně a přesně popsat. Samozřejmě vše je za poplatek v rámci několika tisíc Kč.

Ohledně servisu jsou, podle diskusí na fórech, naprosto skvělí. Vše řeší bez problémů. Řada lidí nosí jejich boty více jak 30 let a nechávají si od nich jenom vyměňovat podrážku a nic víc. Samozřejmostí je vyměňovat i kožené části bot a vlastně cokoli z čeho se boty skládají. Bez ohledu na model, nebo datum výroby bot.

V jejich e-shopu je dobrá pomůcka na výběr bot, podle vašich požadavků.

Samotné boty fungují na principu cibule. Můžete si podle vnějších podmínek přidávat a ubírat ponožky a také vložky do bot. Což je velmi praktické. V létě jsem měl 2 vložky do bot a na nohou jedny tenké ponožky a 1 středně tlusté ponožky. V zimě zase 1 vložku do bot a 1 tenkou ponožku a 1 velmi hrubou ponožku.

Odkaz:

Zkušenosti ohledně vlhka a vody v botách

V horkém počasí jsem ponožky vyměňoval jen jednou přes den. Večer byly ponožky navlhlé, ale to jsem poznal, až když jsem je měl v rukách. Boty jsem měl většinou zavázané jen po kotník a v botách nebylo nijak nepříjemně. Což mě překvapilo. Myslel jsem si, že ve vedru budu mít nohy jak ve skleníku. Což nebylo. Ponožky pěkně vytahovaly moji vlhkost ven.

Protože boty nemají uvnitř žádné polstrování, tak veškerá vlhkost je v ponožkách, které ji vytahují ven, a v samotných botách se voda nekondenzuje. Což znamená, že i v létě, boty byly na druhý den uvnitř suché. Jednou jsem nabral vodu do samotných bot (no spíše naschvál, chtěl jsem si zkusit jaké to je, jinak totiž, pokud jsou boty zavázané až nahoru. Má voda problém se dostat dovnitř ke kotníku a níže k chodidlu). Stačilo vyměnit ponožky a uvnitř boty utřít suchou hadrou a bylo zase pohodlí, žádné čvachtání nebo nepříjemné vlhko.

Po celodenním chození v dešti, bylo pořád v botách sucho. Venkovní kůže byla nasáklá vodou (nepoužívám vosk, na impregnaci používám kondicionér se silikonovou impregnací od Limmer grease), ale neopren, který je pod touto kůží, držel vodu venku.

Zkušenosti v terénu

Velmi dobře drží v bahně a na sněhu. Tam kde ostatní měli problémy s klouzáním, boty drželi velmi slušně a neklouzaly. Samozřejmě na ledu a mokrém dřevu kloužou. Bahno a kamení nemá tendenci se držet ve vzorku podrážky. Mechanická odolnost kaučukové boty mě velmi překvapila. Kameny, štěrk, skály, větve…vše zvládá jen s lehkými povrchovými škrábanci, které nejdou nikdy do hloubky, jde spíše o kosmetickou záležitost. Podrážka je tužší, drží v terénu i na skalách. Chůze po asfaltu je taky dobrá, není to jako v sandálech, ale co byste čekali od takovýchto bot.

Konstrukce boty

Kaučuková bota se skládá ze 4 základních částí (špička, pata, střední botička a podrážka). Vše je k sobě přilepeno lepidlem. Podrážka je ze dvou vrstev. První vrstva je vzorek od Vibramu, který je nalepen na pěnu s uzavřenými komorami. Ta skvěle tlumí nárazy, nepřijímá vlhkost a je lehká. Lepení jsem zezačátku nedůvěřoval, ale musím uznat, že jsem se mýlil. Lepení drží perfektně. Uvnitř na kaučukové botě je nalepený neopren, Kožená část boty se skládá ze tří vrstev (kůže, neopren, kůže). Na botě je použita Full grain kůže hrubá cca. 1 mm a na venkovní straně broušená do nubuku (po impregnaci je pěkně hladká, a semiš je pryč). Toto vrstvení zajišťuje stabilitu kotníku, pohodlí, ale na druhou stranu se v botě drží déle vlhko a případná vody vysychá z boty déle, než třeba z modelu Lundhags Park, kde je jen jedna kůže (hrubá cca. 2 mm.) a nic víc. Pata drží v botě perfektně a velmi pohodlně. Při pevném zašněrování, netlačí tkaničky do nártu, díky jazyku, který má také tři vrstvy.

Háčka drží výborně. A díky tomu že jsou háčky zúženy do V, tak každý z háčků funguje jako zadrhovadlo. Takže se můžou boty zavazovat s různou pevností v různých místech, bez složitého šněrování, uzlování (viz foto). Tkaničky se nepovolují.

Údržba

Kaučuková bota je bezúdržbová. Koženou část jsem zezačátku nastříkal impregnací na nubuk, která mi byla doporučena, velmi rychle jsem ji vyhodil a nyní používám jen Limmer grease. Výrobce doporučuje jejich impregnaci Lundhags grease, která je také kvalitní a funguje. Uvnitř boty natírám kůži opět Limmer grease a neopren jen vlhkou hadrou setřu a nechávám vyschnout.

Samotné vysychání promočených bot, trvá v létě jeden den (často jen přes večer), v zimě na mrazu vyschnou boty až doma v teple a suchu. Pokud jsou boty promočeny a nemají možnost důkladně vyschnout, jsou uvnitř lehce navlhlé v kožené části (nad kotníkem a výše), což nemá vliv na pohodlí, ponožky vše zvládnou. Neopren, která je u kotníku a chodidla je pořád suchý a necítím žádné nepohodlí.

Boty se šijí ve Švédsku z velmi kvalitních materiálu. Výsledkem je kvalitní bota, ušitá velmi kvalitně a taky si to nechají řádně zaplatit.

Boty samotné používám skoro každý víkend a někdy i více dnů v přírodě, více jak 6 měsíců. Chodil jsem v nich v létě při teplotách nad 20 °C, tak i v zimě v teplotách kolem – 15 °C. Jak ve vedru, tak i v celodenních deštích, bahnu, mokré trávě a mokrém sněhu. Jak v lese, louce tak i v skalnatém terénu.

Mám nohy 8 (42) a koupil jsem velikost 44.

Váha - při velikosti 44 je váha 990 g., bez vložky a tkaniček.

Shrnutí

Klady:

  • Boty opravdu kvalitně sedí na noze. V botě u prstů je spousty místa. Pokud se boty pevně utáhnou, pata sedí a ani se nehne a tkaničky netlačí na nárt.
  • Obuv není na nohách skoro cítit, je opravdu lehká a univerzální.
  • Možnost kombinovat ponožky a vložky do bot podle počasí – cibulový princip.
  • Vodotěsné (voda se dostane do bot pouze vrchem a to ještě dost omezeně). Samozřejmě až po impregnaci šití. Bez toho voda přes šití projde bez problému do bot.
  • Pohodlné (jsou pro široké nohy, jako mám já)
  • Nemusí se rozcházet (prostě sednou jako zadek na hrnec)
  • I když do boty nalijete vodu a zase vylijete, stačí botu zevnitř utřít hadrou, nazout a jít dál, bez toho, aby nohy byly mokré.  
  • Bez problému zvládnou asfaltovou cestu, bahno, skálu....kaučuková botička je velmi odolná

Zápory:

  • Cena 500 Eur (v slevách se dá koupit i s 60% slevou, stačí hledat a být trpělivý, nebo na E-bay, nebo v bazarech za zlomek ceny)

Pořád si ještě boty nezískaly mou důvěru ohledně jejich složitosti. To znamená, že na můj vkus je tu hodně šití, spousty kousků kůže a složitostí, které mají svůj význam (pohodlí a funkčnost), ale já si myslím, že když je někde spousty součástek, lepení, šití je velká pravděpodobnost, že se něco pokazí. Kde nic není, ani smrt nebere :-). Největší obavu mám o zadní část boty u paty a achilovky a spodní část jazyku (viz foto).

Při opravdu velkých vedrech (kolem 30 °C) se nohy v botě potí, stačí ale přezout ponožky a jde se dále.

Myslím, že do našich kopců ideální.

Uložit

Přidat komentář

Nové články

[span class="hidden-tablet"]Prohledat [/span]stránky